Hemen hepimiz (6.Şubattan bu yana) bir aydır üzüntülü ve kederliyiz. Bu ruh halimize ek olarak hem endişeli, hem de korku içindeyiz.11 -12 İlde yaşanan felaketlere, o günden bu yana tüm bu yaşadıklarımıza yine bir isim ve bir neden bulduk.

 ‘’Asrın depremi, büyük deprem felaketi’’ gibi adlandırdık. Tarih de belki… Belki uzak geçmiş de de bu durum böyle isimlendirilebilirdi. Ancak bu son çeyrek yüzyılda ki felaketlerin sebebi deprem değil. En azından bizi yıkan şey ‘salt deprem’ değil. Sanırım biz ,hepimiz önce bunu bir anlamalıyız… Benim idrak ’im 99 depreminden bu yana diyor ki ‘’Bizi yıkan ahlaksızlık! İdari ahlaksızlık, ticari ahlaksızlık, vicdani ahlaksızlık, siyasi ahlaksızlık, insani ahlaksızlık! Bizi yıkan hırslarımız! Para hırsı, şöhret, koltuk, mevki ve makam hırsı… Bizi yıkan vefasızlık! Vatana, millete çocuğa, ekmeğe, suya, tarihe, yakın geçmişe, tüm canlılara hatta cansızlara, taşa, toprağa, doğaya gösterdiğimiz vefasızlık! Bizi yıkan liyakatsizlik! Bizi yıkan vurdum duymazlık! Bizi yıkan bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasıncılık!

 Ben bir çok kişinin bunu sesli düşündüğünü, birçok kişinin de vicdanını dinlediğinde bu sesi  duyduğunu biliyorum aslında, ne yazık ki söylemeden ve yazmadan da huzur bulamıyorum. Bizi yıkan deprem değil. Bizi öldüren, bizi felakete sürükleyen bir doğal afet değil ve naçizane bunun böyle olduğunu iddia edenler bana göre de ‘’insan’’ değil.

…………………………………….

Sanmıyorum ki bu felaketlere neden olanlar cezasız kalacak, nasıl ki onlar bu başımıza gelen deprem felaketinin, Allahtan geldiğini düşünüyorlar, bende bu felaketlerden dolayı acı çeken ve hayatını kaybeden insanların hesabının onlara en ağır ceza ile yine o ‘’Allah’’cc tarafından sorulacağına tüm kalbimle inanıyorum.

Bugün değilse de bir gün büyük bedeller ödeyeceklerine, bizim verdiğimiz sınavı onların geçemeyeceğine, çok ama çok inanıyorum. Dualarımız sizinle diyen sözde iman edenler, bizimde dualarımız bu yönde ve size! Biz sizi dualarımızda hep anımsadık! Sizin de yaptıklarınızın bedelini öderken, bizleri hatırlamanız dileğiyle! Dualarımız sizinle…

                                                            Aylin Yüksel