FESTİVAL PANDEMİYE VEDA PARTİSİ GİBİYDİ

Dile kolay değil, iki yıldır kapalıydık.

Toplanamadık, eylenemedik, sohbet edemedik.

Sohbet, muhabbete hasrettik.

Tek eğlencemiz Tv ve türevleriydi.

Bu bakımdan benim için de bir nefes oldu Kaynarca Festivali…

Tam adı Dartılı Keşkek, Tarım, Hayvancılık, Kültür Sanat Festivali…

17 yıl önce başlamış, bir yıl gerçekleştirilememiş, ardından araya pandemi girince iki yıl daha aksamıştı.

Dolayısıyla 14’üncüsü bu hafta sonu gerçekleştirildi.

Eş durumundan Yörük/Manav olduğum için bu kültüre aşinayım. Hele ki yemeklerine bayılırım.

Dolayısıyla yemek yarışmasına jüri üyeliği teklifini havada kaptım.

Yemek konusunda gurme derecesindeki eşimi de yanıma aldım ki neticede emeklerin değerlendirildiği bir yarışma bu, haksızlık yapmayalım.

Kaynarca Dartılı Keşkek, Tarım, Hayvancılık, Kültür Sanat Festivali 26 Mayıs Perşembe günü başladı.

İlk günün açılışı bando eşliğinde yapılan yürüyüşle yapıldı.

S1-12

Yürüyüşe Kaynarca Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli, Belediye Başkanı Murat Kefli, SESOB Başkanı Hasan Alişan, İl ve ilçe daire amirleri, vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşten sonra fuar alanındaki stantlar ziyaret edildi.

Başta traktör olmak üzere zirai aletlerin, el ve ev yapımı yöresel gıda ve ürünlerin, Kaynarca’ya has bez yapımı giysi ve benzeri el emeklerinin sergilendiği stantlar gezildi.

Festivalin ilk gününde sünnet mevlidi ve sünnet çocukları şenliği yapıldı.

Hijyen göz önüne alınarak hastanede sünnet ettirilen dar gelirli aile çocukları aileleriyle birlikte çeşitli gösterileri izleyerek gönüllerince eğlendiler...

S2-11

Yanı sıra Mehteran gösterisi, Mübarek ilahi grubu ve Semazen gösterisi yapıldı.

Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli’nin festival tanıtımıyla ilgili basın toplantısına bir cenaze sebebiyle katılamamıştım.

Murat Kefli, Sakarya basını ile bir araya gelmiş, festival hakkında; “Kaynarca’da yüzyıllardan beri milletimizin bir geleneği var. Bu da hasat mevsimlerinde panayırlar düzenlemektir. Biz de bu geleneği festivalle sürdürüyoruz. Bu yıl 14’üncüsünü gerçekleştireceğimiz festivale tüm halkımızı davet ediyoruz” demişti.

Ben de hiç değilse iki gününe iştirak ederek bu keyfi yaşadım.

Kaynarca, evet bir tarım ve kısmen turizm beldesi…

Son yıllarda sanayisiyle de gündeme geliyor malumunuz.

Bu tür yörelerde sanayileşmeye karşı olanlardanım bilirsiniz. Ben her zaman Sakarya’nın kendine özgü doğal güzellikleri ve tarihi özellikleriyle tarım, turizm ve hizmet sektöründe öne çıkmasını savunanlardanım.

S3-10

Ha, bu sanayi yöresel özellikleri kapsıyorsa, doğayı tahrip etmeden, tarım alanlarını sanayi çöplüğüne döndürmeden, havayı ve suyu kirletmeden yapılıyorsa amenna…

Belediye Bakanı Murat Kefli; “Kaynarca’da şu anda 2 organize sanayi bölgemizin bir resmileşmiş boyutu var. Mobilyacılar OSB’de 4 fabrika çalışıyor. 15 Fabrikanın da inşaat ve altyapı faaliyeti devam ediyor. Makineciler OSB’nin de fiili çalışmaları devam ediyor. Yeni yapılacak OSB’nin nerede nasıl yapılacağı henüz net değil.

S4-7

Gelişen modern toplumun en büyük ihtiyaçlarından biri istihdam. Tarım ve hizmet sektörü dışında sanayi önemli bir istihdam alanı. Tarımda istihdam, makineleşmeden dolayı ciddi oranda düştü. Sanayi kurulmasında sıkıntı yok ama biz üç şey söylüyoruz. Bir köyden mahalleye dönüşen yerleşim merkezlerimizin içine asla girilmeyecek. İkincisi çevreyi kirleten ki o bölgedeki su aynı zamanda longoza akıyor. Longozu kirleten bir sanayi olmayacak. Üçüncüsü de bizim için önemli olan buradaki vatandaşlarımızın yerlerinin değerinde alınması” sözleriyle kısmen yüreğime su serpmeye çalışıyor ama yine de geleceğe dair endişelerim var.

Yıllardır deniz turizmi amaçlı içinden geçerek, bir başka vilayetin sahiline yüzmeye ve gezmeye gitmek benim için züldür.

Ben artık başka şehirlere gıpta etmek, o şehrin insanları kıskanmak istemiyorum.

Dolayısıyla Arifiye Öğretmen Lisesinden ‘kardeşim’ Muraf Kefli’den, Kaynarca’nın turizm potansiyelini ortaya çıkaracak hamleler bekliyorum.

Neyse festivalin insicamını bozmayıp konumuza dönelim.

Kaynarca Dartılı Keşkek, Tarım, Hayvancılık, Kültür Sanat Festivalinin benim için en anlamlı ve beklentilerime de uygun bir bölümü de En güzel Dana ve Buzağı Yarışması yapılmasıydı.

Yarışmanın jüri üyeleri Sakarya İl Tarım Müdürlüğü personelinden oluştu.

Konuyla ilgili konuşan Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, “Sakarya’da en çok büyükbaş hayvan Kaynarca’da. Aynı zamanda en çok çiftçi Kaynarca’da. Bizim nüfusumuzun yüzde 75’i köylerde ve her vatandaşımızın ahırı var en az 5 ile 10 tane hayvan var. Tarımsal işletmelerinizin yüzde 98’i aile işletmesi şeklinde. Kadın, çocuk çok güzel üretimimiz var.

Bu anlamda festivalimize de çok büyük ilgi oldu. En uzak köylerimizden yarışmamıza hayvan getiren var. Amacımız hayvan sayısını artırmak, hayvancılığı daha da sevdirmek. Süt, peynir,

S5-3

yoğurt, yağ ihtiyacının, et ihtiyacının, gerekse deri ihtiyacının sağlanmasında ekonomiye büyük katkısı var. Dışkısından gübre ihtiyacı karşılanmasında ciddi bir katma değeri var. Biz de bunun artması için elimizden geleni karşılamaya çalışıyoruz. Gençler biraz bu işlerden uzak durmaya çalışıyor ama amacımız gençlere bu işleri sevdirmek. inşallah hükümetimizin artan destekleriyle birlikte daha güzel olacağını düşünüyoruz” derken, bu yörenin potansiyelini de ihmal etmediklerini ortaya koydu.

Marifet elbette ki iltifata tabidir. Dolayısıyla hayvan yetiştiriciliğinde emek sarf eden üreticilerimizin ismini anmadan ve onlara birer alkış almadan olmaz.

Festivalin En Güzel Dana Yarışması sıralamasında ilk üç şöyle oluştu; Tamer Ürküt (Dağağzı Köyü),

Şaban Sarduvan (Güven Köyü), Mahmut Sezer (Karasu Denizköy)…

S5S

En Güzel Buzağı Yarışması sıralaması da şöyle; Mehmet Çelik (Kırktepe Köyü), Zübeyir Akgün (Kertil Köyü), İbrahim Demir (Hatipler Mah)

Festival Onur Ödülü de Söğütlü Rüstemler köyünden Orhan Arslan’a verildi.

S6

Festivalin ikinci günü en iyi dana ve buzağı hayvan yarışmasının ardından KABET Tiyatro oyunu, Komedi çocuk şenliği ve gece halk konseri ile sonlandı.

Konsere katılan sanatçılar Kaynarcalılar ile birlikte yakın ilçelerden gelenleri de mest ettiler.

S7

Fanatik Sakaryasporlu ve şampiyon olmamıza katkıları çok büyük olan Belediye Başkanı Murat Kefli, sanatçılara 54 numaralı Sakaryaspor forması vermeyi de ihmal etmedi.

Devamı yarın….