Temel paraya kıyıp sözde çok iyi bir yarış atı alır.

At, çıktığı ilk yarışta en arkada nal toplarken, İdris seslenir;

Ula ne oldi senin ata?

Temel gayet sakin; Ula görmüyor musun? Benim at bütün atları önüne katmış kovaliyi, aslanum benim!

Hani diyorlar ya; Dünya lideriyiz! Bizim dünya liderliğimiz de Temel’in atı gibi, neredeyse bütün ülkeleri önümüze almış kovalıyoruz.

Özgürlük Araştırmaları Derneği’nin uluslararası partnerlerinden biri olan Dünya Adalet Projesi 2023 raporuna göre Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 142 ülke arasında 117. sıradayız.

Yani 116 ülkeyi önümüze katmış kovalıyoruz. Az daha gayret edersek kalan 25 ülkeyi de önümüze katıp kovalamamız an meselesi…

Enflasyon konusunda da gayet iyi durumdayız. Bütün Avrupa ülkelerinin enflasyonunu topluyorsunuz, bir bizimki kadar etmiyor.

Dünya sıralamasında ise önümüzde hepi topu 3 ülke kaldı.

Onları da önümüze katıp kovalayacağımız günler çok uzak değil…

Asgari ücretli oranımız Avrupa ülkelerine nazaran fazla ama yeterli değil.

Biraz daha gayret etmemiz gerekiyor ki, en fazla asgari ücretli çalıştırma yani sudan ucuz emek sıralamasında, sair ülkelerin tümünü önümüzü katıp kovalayabilelim.

Avrupa'da asgari ücretli çalışan oranı şöyle; Türkiye yüzde 57, Romanya yüzde 21, Polonya yüzde 17, Bulgaristan yüzde 14, Litvanya yüzde 13, İrlanda yüzde 11, Hırvatistan yüzde 10, AB ortalaması yüzde 9, Almanya yüzde 6, Hollanda yüzde3…

Yeterli mi? Değil elbet. Ama kutsal hükümetimiz bu konuda elinden geleni yapıyor.

Ha gayret diyelim!

Türk lirası da Temel’in atı gibi maşallah diyemiyorum. Bu konuda biraz zayıf kalmışız. Türk Lirası değer itibariyle 193 ülke arasında 38'inci sırada bulunuyor ki ekonomi yönetiminin bu konuda daha çok çalışması lazım!

Önceki ekonomi yönetimi ve baş ekonomistimiz şu nas politikasını sürdürebilseydi, dünyanın en değersiz para birimi yarışında bütün ülkeleri önümüze katıp kovalamanın haklı gururunu yaşayacaktık, ne güzel!

Bizi bu gurudan mahrum etmeye çalışan Mehmet Şimşek ya uyarılmalı ya da görevden alınıp derhal o nas politikasına dönülmeli…

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 2022 yolsuzluk algı endeksine göre 180 ülke arasında 101. Sıradayız.

Bu konuda son 10 yılda en çok puan kaybeden ülkeler arasındayız tamam ve 2021 yılında 96. sıradayken, 2022 yılında 5 ülkeyi daha önümüze katmışız ama yetmez. Daha çok çalışmalı bu anlamda da bütün ülkeleri önümüze katıp kovalamalıyız.

Uluslararası Basın Özgürlüğü yarışmasında 180 ülke arasında 149. sıradayız.

Daha önümüze katıp kovalamamız gereken 30 ülke var.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre geçen yıla göre 16 sıra gerilemişiz.

Yani 16 ülkeyi daha önümüze katıp kovalamaya başlamışız ama yeter mi?

Tabii ki bir Dünya liderine yakışmaz!

Akademik Özgürlük Endeksi 2023 raporuna göre 179 ülke arasında 166. sıraya bulunuyoruz.

Yani daha önümüze katıp kovalamamız gereken 14 ülke var.

Eğer, ağır insan hakları ihlalleri ve özgürlük kısıtlamaları bir Kuzey Kore kadar olamıyorsak bu ayıp bize yeter!

ILO’nun istatistik birimi ILOSTAT’ta yer alan tabloya göre 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı ülkeler sıralamasında dokuzuncu sırada yer alıyoruz.

En çok ölümlü iş kazasının yaşandığı ülkeler sıralamışında bizim Filistin, Küba, Ermenistan, Mısır, Kosta Rica, Zimbabve, Özbekistan ve Nikaragua Cumhuriyeti’nden neyimiz eksik?

Tamam, en çok ölümlü iş kazalarının yaşandığı ülkeler yarışmasında Meksika, Brezilya, Moldova, Tayland, Belize, Ukrayna, Amerika, Rusya, Seyşeller, Moğolistan, Kazakistan, Litvanya, Kırgızistan’ı sollamışız ama dünya lideri olmadığımız hiçbir alan kalmamalı…

Temel’in yarış atı gibi, bütün ülkeleri önümüze katıp kovalamazsak, bize yazıklar olsun!