İsrail devletinin Filistinlilere yaptığı zulüm dünyanın pek çok yerinde ret ediliyor. İsrail’i zalim ve yaptıklarını hukuka aykırı gören dünya vatandaşları, karar mercilerine sosyal medya, medya ve gösteriler aracılığıyla tepkilerini gösteriyor. Siyasal tüketiciler tepkilerini göstermek için en azından sürdürülebilir ve işe yarar boykotlar yaparak ekonomik yaptırım uygulamaya çalışıyor. Boykot 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren Gazze’de yoğunlaşan İsrail saldırılarının ardından Türkiye’de de alevlendi. Özellikle sosyal medyada İsrail’i destekleyen şirketlerin isimleri dolaşıyor ve bu ürünlerin yerli alternatiflerini de belirten afişler elden ele dolaşıyor.

Kitlelerin yaşanılan olaylar karşısında ilk anda büyük tepki vermesi zamanla gösterilen tepkinin ve konuya hassasiyetinin azalması sık karşılaşılan bir durum. Boykotun etkisinin uzun soluklu olabilmesi için planlı olması, tüm olası sonuçları başlangıçta gözden geçirilmesi ve A,B,C ve D planlarının baştan yapılması gerekir.

Ancak Türkiye’de İsrail’i destekleyen firmalara karşı yapılan ve gittikçe yayılan boykotların dağınık ve plansız olduğu, belli ürün gruplarına odaklandığı görülüyor. Örneğin son günlerde İsrail’e alenen destek veren temizlik ürünleri ve yeme içme sektörü şirketlerine karşı büyük bir sosyal medya hareketi başladı. Bu firmalar arasında McDonald ve Starbucks’a yapılan fiziksel saldırılar boykot anlamı taşımıyor. Boykotlarda çok önemli hususlardan biri satın almama kararına ek olarak firmanın itibarsızlaştırılması. Boykotlar korku yaratarak değil, firmanın satışını düşürerek hisse senedi fiyatlarına etki etmeli.

Gelelim asıl noktaya boykotun yerinde olması doğal bir haktır. Tüketicinin en doğal hakkı tüketmemektir. Buradaki halkın elinden savaşmak gelmediği için İsrail mallarına boykot kararı da gayet normal. Ancak şunu da unutmamak gerekir. Türkiye’de bulunan işletmeler, binlerce insana istihdam olanağı sağlıyor. İsrail vahşetine karşı tepki olarak kamuoyunda başlatılan plansız boykot kampanyası ülkemiz insanlarına zarar vermekten öte bir durum değil. Boykot kelime anlamı olarak her türlü ilişkiyi kesmek anlamına gelir, zarar vermek, yıkmak anlamına değil…