Ramazan ayı, Müslümanlar için bereket ve paylaşma ayı olarak bilinirken, maalesef bu dönemde marketlerdeki fahiş fiyatlar tüketicilerin cebini yakmaya devam ediyor. Her yıl olduğu gibi, Ramazan'ın manevi atmosferini suiistimal eden bazı marketler, tüketiciyi sömürmenin peşinde. Denetimler olmasına rağmen, etiketlerdeki rakamlar sürekli değiştiriliyor ve tüketici mağdur ediliyor. Artık yeter diyoruz, tüketici olarak sesimizi duyurmak zorundayız.

Ticaret Bakanlığı ekipleri tarafından birçok ilin marketlerine fahiş fiyat ve etiket denetimi yapıldı. Ekipler, özellikle temel gıda ve temel ihtiyaç ürünlerine yönelik etiketleri inceledi. Denetimlerde, ürünlerde fahiş fiyat olup olmadığına, ürünün etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ile önceki fiyatı gibi bilgilere bakıldı. Bakıldı bakılmasına da neye karar verildi? Geçen haftaki temel gıda ürünlerinin fiyatı ile bu haftaki fiyatı arasındaki fark nasıl bu kadar açık olabiliyor?

Aslında market fiyatlarının uçtuğunu görmek hiç de nadir bir durum değil. Alıştık buna! Ramazan ayında bu artışı görmek şaşırtıyor denetime rağmen. Temel gıda ürünlerinden tutun da iftarlık malzemelere kadar pek çok üründe anormal fiyat artışları yaşanıyor. Marketler, Ramazan öncesi raflarını doldurup ardından fiyatları astronomik seviyelere çekerek tüketicinin cebini boşaltıyor resmen.

Denetim mekanizmaları olmasına rağmen, fiyatların kontrolsüz bir şekilde artması oldukça dikkat çekici. Denetimlerin yetersizliği marketleri cesaretlendiriyor olsa gerek. Belki de tüketicinin sırtından para kazanma hırsını artırıyor. Bu durum, sadece tüketiciyi değil, aynı zamanda dürüst esnafı da olumsuz etkiliyor ve piyasada rekabetin dengesini bozuyor.