Son yılların belki de en yavan seçim atmosferini yaşıyoruz. Hareketlenmenin tavan olması gereken bu günlerde adayları sahada çok az görüyoruz. Özellikle Büyükşehir Belediyesi’ne talip olan adayların kapı kapı gezdiklerini, sıkmadık el bırakmadıklarını görmeyi beklerken, neredeyse her paylaşımlarında bir STK’yı ziyaret ettiklerine şahit oluyoruz. Kimi esnaf odalarında, kimi hemşehri derneklerinde boy gösteriyor. Gösteriyor göstermesine de, kimse de çıkıp demiyor mu ‘Başkan boyumuzun ölçüsünü vatandaş ölçecek’ diye?

MEYDANLAR SESSİZ, VATANDAŞ ÇARESİZ

Seçime kalan 17 gün Ramazan ayına denk gelen süreçte ilerleyecek. Bu süreçlerde adaylar iftar programlarında kendilerini anlatacak. Peki, kimin iftar programlarında? Cevap basit. Tabii ki STK’lar. Bu STK ziyareti furyası kimden çıktı bilinmez ancak adayların hepsi peşi sıra aynı yerleri ziyaret ederek aynı vaatleri anlatıyor. İktidarı, muhalefeti hepsi birkaç başkanla güzel birkaç poz verip sosyal medyada paylaşıyor. Eskiden biz gazetecilerin seçimin nabzı diye yorumladığımız meydanlarda ise yeller esiyor.

AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda mitingini gerçekleştirdi. DEVA Partisi lideri Ali Babacan sessiz sedasız iki kez ilçe ziyaretlerinde bulunup şehir merkezine adım atmadı. Büyük Birlik Partisi Lideri Mustafa Destici ise mitingini bir akşam vakti Erenler’de yapmayı tercih etti. Ramazan ayına girmeden hemen önceyse Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ Sakarya’da gövde gösterisi yaptı. Çark Caddesi’nde özellikle gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Özdağ’a Fatih Belediye Başkan Adayı Hande Karacasu da eşlik etti. Peki diğer muhalefet liderleri nerede? Sakarya öksüz mü? Yoksa şimdiden AK Parti’nin kazandığını görüp ziyaret etmeye tenezzül bile etmiyorlar mı? Bunun karşılığı vatandaşta ne olur, cevabı sandıklar açılınca göreceğiz.

KOLTUK KAPMACA, VATANDAŞTAN KAÇMACA

Sakarya’nın siyasi isimlerine bir Sakaryalı kardeşleri olarak naçizane önerim halka yönelmeleridir. Eskiden atılan ‘Sıkmadık el, girmedik gönül bırakmayacağız’ nidalarını yinelemeleri herkes için daha iyi olacaktır. Zira vatandaş oda oda, sendika sendika gezmeye değil, elini sıkana, yüzüne bakana oy verecek. Lafı fazla uzatmaya hacet yok. Son sözü söyleyelim.

STK ZİYARETLERİ SIKTI, BİRAZ DA VATANDAŞIN ELİNİ SIKIN!