Sevgili okurlar,
Yeşili, siyahı ve diğer renkleri ile Sakarya’da bir birinden farklı etkinlikler ile buluşmalar sürüp gidiyor..
Günlük yaşamı etkileyen, güzel kılan çalışmalara da tanıklık ediyoruz elbette!
Daha önce, iki defa katıldığım, birer sunum yaptığım, “Sakarya Kent Şurası  Eylül Ayı Toplantısına”, sevgili Bizim Sakarya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yüksel, Yazı işlerinden  Osman Hakan Karslı ile birlikte katıldık..
205 Yılından bu yana, her ayın son haftasında bir araya gelen Sakarya’nın seçkin, duayenlerinin “Sakarya Kent Şurası” adı altında bir araya gelmesi ve “bu kentin ve ülkenin sorunlarını konu etmesi” çok önemli..
Toplantıya, özellikle ilçelerden de katılımın olması, Sakarya genelinin bu bağlamda konu edinilmesine imkan sağlamaktadır..
Zira, “merkezdeki konuların yanı sıra ilçe gündemine damga vuran sorunların, Şura’da konuşulması, irdelenmesi de toplantının olmazsa, olmazları” arasında bulunuyor.
Adapazarı Reisoğlu Tesisleri’nde bir araya gelen Şura üyeleri, selamlaşmadan sonra, bir masa etrafında, bir ay sonra tekrar buluştular..

SAKARYA SEVDASI?
Açış konuşmasını ve toplantıyı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı iş insanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu yaptı..
Bu kentin sorunlarını en iyi bilenlerden biri olan ve bu sorunların takipçisi olan “Sakarya Kent Şurası” kurucularından iş insanı Erol Hacıeyüpoğlu, “ Siyasetin dışında kalarak, bu kentin, bu yörenin ve insanlarımızın sorunlarını gündeme taşıyarak, tartışılmasına, yetkililere ulaştırılmasında, basında yer almasına, tarafsız, objektif bir gözle, duruşla katkı yapıyoruz.. Bu toplantıları 2005 Yılından bu yana sürdürüyoruz. Bir masa etrafında, bir yemekte buluşup, hal hatır soruyor, sonra herkes gördüklerini, yaşadıklarını ve şahit olduklarını burada dile getiriyor.. Bu bir Sakarya sevdasıdır, ülkeye sadakattir” diyerek, böyle bir sivil inisiyatifin yaşaması ve yaşatılması için çaba harcadıklarını paylaştı.

SERBEST ŞEHİR VE KANAL PROJELERİ?
Devamında ise Öztürk Hacıeyüpoğlu, Sakarya’nın bir “Serbest Şehir Projesi” vardı. Maalesef, bu proje tozlu raflara kaldırıldı!. Ardından yine bir zamanlar, yapılan valiler toplantısında, ilk on proje arasında yer alan “Sakarya Kanal Projesi ”de kulak arkası edilen, tozlu raflara kaldırılan bir proje oldu ne yazık ki?
Demem o ki, bu projelerden maada, daha ölçekli rant projelerine yönelindi!

FABRİKALAR GİDİYOR?
Basından edindiğimiz bilgilere göre, Sakarya Tank Palet Fabrikası’nda üretimi gerçekleştirilecek olan Altay Tankı projesi de Ankara’ya kaydırıldı..
Bunu, şimdi TURASAŞ olarak adlandırılan eski Adapazarı Vagon Fabrikası’nın da özelleştirilmesi haberleri takip etti..
Ayrıca Sakarya genelinde 11 Organize Sanayi Bölgesi’nin ihdası konusunda çalışmalar var. Bu alanlara sadece sanayi yatırımları değil, buralarda çalışacakların yaşam alanlarının da projelendirilmesi gerekir..

AKYAZI PAZARI?
Ayrıca, “Yeni Anayasa” çalışmalarından söz ediliyor.. Yasalara uyulmayacaksa, neden bu çalışmalar yapılıyor? Bu yeni Anayasa ile ne murad ediliyor ki” diyerek, Akyazı’daki geleneksel hafta pazarına gittiklerini, pazarın içler acısı durumuna dikkat çekerek,” Ne bir otopark var!. Ne de temizlik! Büyük bir keşmekeşlik yaşanıyor, mezarlık önünde! Bu kadar basit işler de mi yapılamaz” diye sözü arkadaşlarına verdi?.

KIRSAL KÖY?
Toplantıda, Ekrem Çoruhlu,  özellikle “Kırsal Köy” konusundaki “siyasi ayak oyunlarına” dikkat çekerek, “köylerde  yaşayanların, muhtarlar vasıtası ile uyutulduğunu, köy imkan ve kabiliyetlerinin belediyelere peşkeş çekildiğini, 2024 sonrası son pişmanlığın fayda etmeyeceğini” dile getirerek, bu konuya duyarlı olunmasını istedi.

ÇATALBAŞ’IN AÇIKLAMALARI?
Karasu’dan Mehmet Çatalbaş, toplantıda,” Kırsal kesim zenginlikleri, parsel, parsel satılıyor, muhtarlar resmen tehdit ediliyor, üzülerek ifade edeyim ki, halkımızda duyarsız.. Ama halkımızın cebine, bu konu dokunduğunda göreceğiz” diye durumu özetledi ve Fındık ürünü ile ilgili gelişmelere dikkat çekti.
Çatalbaş, “Türk Mahsulleri Ofisi’nin(TMO), fındık alım satımındaki pasifliğine”  dikkat çekerek, “fındığı FERORO İspanya’da başka fiyata, Türkiye’de ise başka fiyata aldığını, üreticinin alın teri ürünün yok pahasına gittiğini” sözlerine ekledi.

RAYLI SİSTEM?
Sakarya’da “raylı sistem” ile ilgili olarak Hüsnü Gürpınar’ın değerlendirmelerine, Yüksek Makine Mühendisi  Cemalattin Kılnaz,” Sakarya’da ulaşımı rahatlatacak, modern kent için önemli bir proje olan raylı sistemi maalesef, engelleyenler belli..
Bu işe dün başlansa idi, bugün büyük bir mesafe alınacaktı! Ama bu konuda geç kalınmış lığın faturası şimdi çok büyük.. Gel de bunu vatandaşımıza anlat” diyerek, Sakarya’nın, dibindeki bir fabrikadan bile, bu manada faydalanamadığını, raylı sistemi engelleyenlerin, hala baş tacı edildiğini, üzülerek ifade etti.
Onları, bilmeyenimiz mi var?

BU SEVDA BAŞKA?
Gerçekten, “Sakarya Kent Şurası’na” katılanlar, belli bir sevgi ve saygı çerçevesinde buluştular.
Hoş temenniler arasında, “Sakarya’nın önemli sorunlarını” masaya yatırdılar.
Diyeceksiniz ki, “Sakarya Kent Şurası’nın bir yaptırım gücü” var mı?
Olmasa da, “bu kentin, bu ülkenin sorunlarına kafa yoran, görüş ve düşüncelerini, siyasi mülahazalardan sıyrılarak, yalın, tertemiz bir şekilde halkın yararına, menfaatine dile getirenleri” tebrik etmek gerekir..
Zira, “onların bir siyasi beklentisi” yok!
“Bir koltuk beklentisi”, hele hiç yok?
Hiç biri de, bir yere talip değil..
Bu bir “Sakarya, bu bir ülke sevdasıdır ki”,  siyasetin dibe vurduğu, çürümüşlüğün, kokuşmuşluğun her yanı sardığı bugünlerde, “bir araya gelerek, dertleşiyorlar ve sorunları dile getirip, çözümlerini de” beraberinde söylüyorlar!
Daha ne olsun ki?
Bir köşede oturup, “nemelazımcılık mı” sergilesinler!?

MAAŞI YETMEYEN MİLLETVEKİLİ?
Toplantının son bölümüne ise, AK Parti Sakarya milletvekili Lütfi Bayraktar’ın, “74 Bin liralık maaşımız yetmiyor “ açıklaması ile ilgili bir soruya, Karasulu Mehmet Çatalbaş,” Bu soruya, Bayraktar’a oy verenler cevap versin” diyerek, espriyi patlatması, gülüşmelere neden oldu.
Sizlere,” Sakarya Kent Şurası’ndaki” durumu, konuşmaları, havayı özetledik..
Sizce, “havanda su mu” dövdüler?
Karar, her zamanki gibi halkımızın ve okurumuzundur!..
Onlardan, iyi bilecek değiliz ya?
Basın mensupları olarak, haberi bir yerden alıp, bir yerlere naklediyoruz!..
Görevimiz bu ya, takdir beklemiyoruz!..
Eminim ki, Şura’ya katılanların da böyle bir beklentisi yok!
Sinek vızıltısı sayınız!
Sağlıklı güzellikler dileriz!
Yusuf Cinal yazıyor, 28 Eylül 2023