Geçtiğimiz hafta resmi gazetede yayınlanan hali ile en sonunda(!) raylı sistem hepimiz için hayırlı olsun. Tabi büyükşehir olabilmenin en büyük işaretlerinden biri olan şehir içi raylı sisteme kavuşmak şehrimizin iç ulaşımı,  şehir estetiği ve modernizasyonu için son derece önemli. Yoğun çalışılan “Ada Hayat” projesi ve raylı sistem çalışmalarının bittiğinde şehrimizin ne kadar modernleşeceğini görebilmek gerekir.

Şehir içi raylı ulaşım kararının on yıl önce alınarak yapılmış olmasını gerçekten çok isterdim. İhmal edilmeyip, şehir içi ulaşımın diğer enstrümanlarının itirazlarına kulak tıkayarak, sadece ve sadece şehrin geleceği düşünülmüş olsaydı, biz yıllardır bu güzelliğin tadını yaşamış olacaktık. Şu an için bu kararın alınmış ve yapım aşamasına geçilecek olması da çok önemli.

Değinmek istediğim başka bir konu ise her yıl ülkenin ve dünyanın birçok yerinden öğrenciler eğitim almak için Sakarya Üniversitesi’ne geliyor olması. Bu gelen misafirler şehirde yıllarını geçirmek durumunda. Sakarya Üniversitesi Serdivan’da olduğu ve şehir içi ulaşım da dolmuş ve minibüs hatlarının yetersizliğinden dolayı üniversite nüfusunun çok büyük bölümü Serdivan’ı tercih etmek durumunda kalıyor. Bu da gerçekten büyük bir sorunun kapısını açmış oluyor.

Bu durumdan dolayı öğrenciler şehir merkezinin tamamına yayılamayıp mecbur üniversitesi lokasyonunun yakın çevresinde yerleşmek durumunda kalıyor. Devamında da bu durum dar bir konum için kira ve emlak fiyatlarını anlamsız bir şekilde yükseltiyor. Şehir içi raylı sistem on yıl önce yapılmış olsa şehir merkezinin diğer bölgelerinde de öğrenci ikamet sayısı artacağı ve öğrenciler için daha ekonomik alternatifler sunacağı için hem şehrin tamamına katkı sağlayıp hem de öğrenciler menfaatine bir ekonomik düzen kurulabilmiş olabilirdi.

Şu an için tabi ki eskiyi konuşmanın bir faydası yok ama bunu da görebilmek gerekir. Gelinen noktada ise şehir içi raylı sisteminin birinci etabının tamamlanması ile birlikte Serdivan’daki öğrenci yoğunluğunun diğer bölgeye yayılabilmesi ile birlikte emlak ve kira fiyat dengesi sağlanacaktır. Raylı sistemin etapların hızlıca tamamlanması ve şehrimizin hizmetine sunulabilmesini konusunda emeği geçen ve geçecek olan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.