Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Yusuf Alemdar Yazlık kavşağı projesi ile ilgili olarak “Yonca kavşak modeli ile hiçbir şekilde duraklama olmadan trafik akışını sağlayacak, tüm yönlere kesintisiz ulaşım imkânı sunacağız. Çevre yolu ile Serdivan istikameti arasında bir köprü inşa edeceğiz. Böylelikle Sebahattin Zaim Bulvarı ile Farabi Caddesi arasında da transit geçiş olacak. Proje ile araç trafiğini rahatlatacak, kesintisiz ulaşım ile yolculuklara konfor getireceğiz” diyerek katlı kavşak projesini açıkladı.

2017 yılında Yazlık Kavşağı ihalesi sonuçlandığında kamu maliyeti yaklaşık 1.000.000.00 Euro idi. İnanılmaz şekilde artan inşaat maliyetlerine karşılık bugün aynı şekilde yapılmak istense nasıl bir maliyet çıkabilir kestirmek zor. Bu ihale yapıldığında şu an oraya proje geliştirmek zorunda kalan Yusuf Alemdar, aynı partiden Serdivan Belediye Başkanı idi. Zeki Toçoğlu ise Büyükşehir Belediye Başkanı idi ve ihale açıklamasında birlikte karar verildiğini söylemişti.

Bu sürecin üstünden daha 6 sene geçmeden talebi karşılamadığı ve yeni bir çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulduğu açıklandı. Yeni proje ne zaman yapılır, nasıl ihale edilir takip edeceğiz tabi.

Buraya kadar sorun yok ama sadece sormak istediklerim var!

-Bu çapta yapılan bir projesinin kullanım ömrü 6 yıl mıdır?

-Proje edilirken 6 yıl sonra ihtiyacı karşılayamayacağı ön görülemez miydi?

-Yeni dönemde bunu ihtiyaç ve proje olarak lanse etmek 2017 projesinin bir kamu zararı olduğunu kabul etmek olmuyor mu?

-Yazlık Kavşağı proje ve ihale edilmeden önce Serdivan ve Adapazarı Belediyeleri bu projeye olumlu görüş mü bildirdiler ?

-Aynı parti yönetiminde bulunan belediyeler arasında nasıl böyle bir istişare sorunu yaşanabilir?

-Bu yaşanan durum belediyelerimizde liyakatin ne denli önemli olduğunun bir göstergesi midir?

-Eski hatalı projeleri hazırlayan teknik kadrolar şu an hazırlanan projelerin neresinde yer alıyor ?

-2017’de proje ve ihale edilen şuan ki halini geliştiren belediyelerdeki sorumlular ve şehir mühendisleri bu kamu zararının hesabını verecek mi?

Sorularımı sorunca devamı için yazacak halim kalmadı. Cevap bekliyorum.

Çok Üzgünüm!