Futbolda son günlerde yaşananlar ve oluşan kaos ortamının, tabloya dar açıdan bakmaktan ziyade geniş açıdan bakmanın gerçekleri görebilmek adına daha doğru olacağını düşünüyorum. Aylardır süren hakem tartışmaları ve kulüplerin sürekli sert açıklamalar da bulunmaları zaten ortamı gergin hale getirmek için yeterliyken son yaşananlar çok daha tehlikeli hale getirdi.

Tüm alanlarda sinsi halde çalışmaya ve ülkede kaos ortamı oluşturmak için gayret ettiğini ve sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden algı operasyonları yapan fetö üyeleri futbol alanında da maalesef hiç durmadan çalışıyor. Burada futbolla çok ilgili bir toplum olmamız ve futbol gündeminin bir anda ülke gündemini oluşturmasının etkisi çok büyük tabi.

Fetö örgütünün futbol üzerinden çalışmalar yaptığını yaşanan süreçte ki gelişmelerden okuyabiliyoruz ama emin olduğumuz nokta TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi oldu. Telefonlarında örgüt üyelerinin iletişimini sağladığı bylock uygulamasını kullandığı mahkeme kararı ile tespit olunan ve bu durum ile ilgili daha önce yalan söylediği tesipt edilen TFF başkanının son yaptığı açıklama gerçekten tehlikeyi ortaya koyuyor. “Futboldan fetöyü temizleyemedik” itirafı tehlikenin boyutunu çok daha ileri taşıdı.

Fetö tehlikesini futboldan temizlemekle ve futbolda sevk ve idare ile sorumlu olan kişinin, kulüpler ile son derece sorunlu ilişkileri, kendi personelleri ve futbol camiasının bileşenlerinden bu kadar kopması, görev ve sorumluluklarının ötesine geçerek davranışlarda bulunması, kamera ve mikrofon önünde konuşabilme yeteneğinin son derece kötü olması, kavgacı ve sürekli tartışma hali artık dayanılır gibi değil.

Hakemlerin sahada tekme tokat dövülmesi, VAR uygulamasına rağmen kötü niyetli ve kitleleri kışkırtan hataların zirve yapması ve bunların ötesinde yaşanan saha ve saha dışı olayları kontrolden çıkmış durumda. Kışkırtılmaya hazır hale getirilen camialar çok sinsi dokunuşlarla kaos ortamına sürükleniyor. TFF yönetiminin çok acil olarak görevden alınması (demokratik yollar ile) gerekiyor. Tüm ülkenin huzuruna futbol üzerinden kast ediliyor. Futbolumun herkese eşit mesafede ve niyetinden şüphe olmayan isimler ile yönetilmesi gerekiyor. Bu olmadığı sürece bu kötü niyetli ve beceriksiz isimler yüzünden futbolun itibarı yerle bir olduğu gibi aynı zamanda da ülke huzuruna da etki ediliyor.

Buraya dikkat..

Hafta sonu oynanacak olan Sakaryaspor ve Kocaelispor maçı da kışkırtılma açısından son derece müsait bir maç, bu anlamda her türlü hakem hatalarına rağmen tüm taraftarımızın dikkat etmesi ve çok ciddi mücadele ile başarılı bir dönem geçiren SAKARYASPOR’un hem üç puanla hem de saha olayları açısından zararsız çıkması gerekiyor. TFF ve hakem eliyle kastedilecek huzurumuzu korumanın her şeyden önemli olduğunu düşünüyorum.