Sevgili okurlar,
“Yerel seçime” doğru, hem ülke genelinde, hem Sakarya’da, hem Afyon’da ve hem Edirne, Kars, Hakkari vi diğer illerde büyük bir heyecan ve çekişme yaşanıyor..
Özellikle, yerelde bu gelişmeler yaşanırken, Ankara’da ise, “bir başka buluşmaya”, gözler çevrildi..
Yerel seçimlerin startını verecek, hangi illerde işbirliği yapılacağı konusunun karara bağlanacağı, “Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin buluşması, bu manada büyük merak konusu”, olmaya devam ediyor..
Ankara’da bu buluşma beklenirken, bir yandan da muhalefet partileri de seçim çalışmalarına hız verdi..
Elbette, kolay değil..
Yerel de, ”seçimi kazanacak aday” olgusu  çok önemlidir..
Her ne kadar, siyasete İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kazandırdığı, “ seçimi kazanacak aday” olgusu, muhalefet cenahında da, büyük prim yapıyor, değer buluyor..
İş o zaman, “seçimi kazanacak aday, adayını bulmaya” kalıyor..

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ CEPHESİ?
Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "BBP , kurulduğu günden bugüne, var olduk. Çalışan ve emek gösteren herkes sağ olsun var olsun. Bu süreçte bize destek veren kardeşlerimizde oldu. Devletimizin bütünlüğü için mücadele veren herkese de şükranlarımı sunuyorum” diyerek, özellikle,” Filistin-İsrail savaşı, devletin bekası konularında görüş ve düşüncelerini”, partilileri ile paylaşarak, Sakarya’dan ayrıldı.
Büyük Birlik Partisi saflarından, yerel seçimlerde aday, adayı olacaklar, çıkar mı?
Elbette çıkar, niye çıkmasın ki?

GELECEK PARTİSİ’NE, NE GELECEK?
Sakarya’ya gelen bir başka parti lideri ise eski AK Parti Başbakan ve Dışişleri bakanlarından Ahmet Davutoğlu idi..
Davutoğlu, Gelecek Partisi Adapazarı İlçe Kongresi için geldi.
Davutoğlu,” Gelecek Partisi'nin ideali varsa; yere düşürülen ahlaki değerlerimizi ayağa kaldıracağız. Sarsılan aile yapımızı koruyacağız. Kadınlarımızı asla şiddete maruz bırakacak iklimde bırakmayacağız. Gençlerimize umutla inşa edecekleri gelecek getireceğiz. Devletimizi ayağa kaldıracağız. Devlet bizim devletimiz, kimsenin şahsi mülkü değil. Hazine bizim hazinemiz, hiç kimsenin şahsi hazinesi değil. Toprak bizim toprağımız, kimsenin toprağı değil" diyerek, önemli mesajlar verdi..
Başka ana muhalefet partisi CHP ile diğer siyasi partilerde de hummalı bir çalışma gözden kaçmıyor..

ÜMİT DİKBAYIR, DİK DURUŞUNU SÜRDÜRÜYOR!
İYİ Parti için Sakarya’da o bildik siyaset kazanı fokur, fokur!..
Başta yerel basın olmak üzere, siyasi kesimlerin aksine, Sakarya İYİ Parti milletvekili Ümit Dikbayır’a sahip çıkanlarda çok..
Öyle ya, ne oldu da  İYİ Parti’de beklenmedik şekilde Ümit Dikbayır’ın, üzeri çizildi ve kapıya kondu?..
Ümit Dikbayır’ı, böyle ayak oyunları ile olmadı çelme takarak, olmadı karalayarak yıkacaklarını, siyasetten sileceklerini sanan çevrelerin aksine, Ümit Dikbayır, televizyonlara çıktı, gazetelere mesajlarını verdi ve parti içindeki gelişmeleri bir, deşifre etti.
İYİ Parti’deki istifalar sonrası, Sakarya milletvekili ve parti kurucularından Ümit Dikbayır’ın, parti disiplin kuruluna verilmesi de, bir başka gelişme olarak görülse de, tabanda tüm bu gelişmeler dikkatle takip ediliyor ve İYİ parti hanesine “İYİ” olarak, bir şeyler yazılmıyor!?..
Sen, Ümit Dikbayır’ın koluna gir, beraber yürü, güzel fotoğraflar ver, sonra ise Ümit Dikbayır’ı “tu-kaka et” oldu mu?
Anlaşılan, bu fokur, fokur kaynayan kazanın altına çok odun atacaklar olacak gibi, ama İYİ Parti Sakarya milletvekili Ümit Dikbayır’ın “bu dik duruşuna sahip çıkan Sakaryalılar”, az değil..

TEMAYÜLLERDEN NE ÇIKAR?
Gelin bu işi burada buzdolabına kaldıralım ve yazımızı Sakarya’da gelişmeler ile bitirelim..
“AK Parti Temayül Yoklaması” yapıldı, işler bitti mi?
Sular duruldu mu?
Hayır, hayır!
Zira, aday, adayları temayül yoklamalarına katıldı..
Uzatılan mikrofonlara mesajlar verildi, kameralar karşısına geçildi ve herkes bu süreci en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştı..
Elbette, tüm aday, adaylarının çabası, bu adaylık yarışında bir adım öne geçmek..
Ama görülüyor ki, iş Sakarya’da bitecek gibi değil..
Bu işin Ankara’sı var, Sakarya milletvekilleri var, başka etkenler var..
Var oğlu, var!

KARAR SAKARYA İÇİN ÖNEMLİ?
Hele de, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz’un, Sakarya’daki aday adaylarına kayıtsız kalması olası mı?
Ya diğer AK Parti milletvekilleri?
Demem o ki, Sakarya’da AK Parti aday adaylarını büyük bir sınav bekliyor..
Hele de, “Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı” için aday olanların yarışı, rekabeti beklenenden fazla, tabanda konuşuluyor, ilgi görüyor..
Bir merkezde AK Parti için mevcut Başkan Ekrem Yüce, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ile  Rüstem Keleş dışında ise diğer olası aday, adayları konuşuluyor.
AK Parti Sakarya’da, Başkan Ekrem Yüce ile hizmet yürüyüşünü sekteye uğratmak, yeniden sıfırdan bir aday ile yola devam etmek ister mi?
İsterse, bunun maliyeti ve getirisi ne ola ki?

ÇARŞI PAZARDA KİM KONUŞULUYOR?
Biz biliriz ki, büyük çaylar geçilirken, at değiştirilmez!
O nedenle, “Sakarya’yı marka şehir yapma yolunda emin adımlarla yürüyen ve tüm karalamalara rağmen, ayakta durmasını, itidalini muhafaza eden, sabır gösteren, yılmadan, gece, gündüz kendini Sakarya’ya adayan Başkan Ekrem Yüce’den kolay, kolay vazgeçileceğini düşünmek, abesle iştigal olarak” görülüyor.
Bunlar, benim sokakta, caddede, çarşı da, pazarda edindiğim intibalar..
Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın bitmeyen bir “Büyükşehir Belediye Başkanlığı aşkı var” bunu da bilmeyen yok..
Ancak, Alemdar’ın, AK Parti saflarında hizmetini tamamladığına dikkat çekenler kadar, ona da, bu yarışta şans verenler yok değil!
Görünün o ki, hem merkezde, hem de ilçelerde büyük bir başkanlık yarışı var..
İnşallah, buradan Sakarya için, ülkemiz için hayırlısı  çıkarılır, milletin önüne konur..
Milletin takdiri mi?
Onu da müsaade ediniz, millet takdir etsin!
Yusuf Cinal yazıyor, 30 Kasım 2023