Sevgili okurlar,
Ankara’da çok önemli bir buluşma ve sonrasında bir seçim gerçekleştirildi.
Kısa adı “TÜRK-İŞ” olan “Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği'nin”, genel kurulunda, “Genel Başkan” olarak seçildi.
Sakarya’nın Ankara’daki sivil bir inisiyatifin başında yıllardır görev yapan, büyük güven ve sevgililik ötesinde, uyumlu çalışması ile herkes, her siyasi görüş tarafından takdir edilen, desteklenen Ergun Atalay’ın, bu Ankara’daki seçimini dikkatle izledim.
Vaktim olsaydı, ben de, bu güzel buluşmada, Ankara’da olmak isterdim..
Ancak, çok sevdiğimiz arkadaşlarımız, dostlarımız, Başkan Ergun Atalay’ın bu büyük sınavı için, Ankara’ya akın ettiler..
Kolay değil, elbette?

YALNIZ BIRAKMADILAR?
Ankara’da yıllardır, “Türkiye’nin en önemli işçi sendikalarının başında olmak, güven telaki etmek”, öyle her yiğidin harcı değil..
Bilesiniz ki, “zirvelere çıkmak kolay, zirvede kalmak, daha zordur” derler!
Zira, zirvelerin karı, fırtınası, hiç eksik olmaz!
Bizim Sakarya Gazetesi Ailesi olarak, onursal başkanımız Adnan Yüksel’de arkadaşları ile birlikte, bu tarihi seçime tanıklık etmek için Ankara’daydılar..
Elbette, başka dostlarımız da Ankara’daydı?..
“Sakarya için, Sakaryalılar için her zaman, her dakika, her dem hizmete koşan, insanımızı dinleyen, sorunlarına çözüm arayan, onlara yardım için, büyük çaba ve özen gösteren Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay”, şimdi yeni bir şapkası ile huzurlarımızdadır..
Ankara’da bir araya gelen Türk dünyası temsilcileri,” Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği'nin” yeni genel başkanını seçtiler.
Bu buluşmada, “Sakarya’nın olduğu kadar, ülkemizin evladı Ergun Atalay’a, büyük bir teveccüh gösterilmesi”, bizleri de, ziyadesiyle mutlu ve memnun etti..
Bu yeni süreçte, artık Ankara buluşmalarında bir araya gelecek olan, “Türk Devletleri Sendikalar Birliği Teşkilatı’nın, önemli kararlara, çalışmalara imza atacağına” inancım tamdır..

TÜRKİYE FAKTÖRÜ?
Brüksel’de bu manada uluslararası sivil örgütlerin, “bu tür ve önemli sivil inisiyatif toplantılarında bir araya gelmelerine tanıklık etmiş, bunları haberleştirmiş, bunlarla ilgili yorum ve analizlerde bulunmuş biri olarak, bu yeni gelişmeyi fevkalade olumlu” buluyorum..
Türkiye’nin bu bağlamda, “Türk dünyası ile paylaşacak”, çok şeyi var..
Bir kere,  “sadece Türkiye’nin deneyim ve tecrübelerinin ortakları ile paylaşılması” az şey olmayacaktır..
Bu yolda, Türk-İş ve Türk Devletleri Sendikaları Teşkilatı Birliği’nin Genel Başkanı, hemşerimiz Ergun Atalay’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz..
Takdir edersiniz ki, bu meyanda bendeniz de, Kazakistan’ın Almatı kentinde 3.Yapılacak olan, ”Uluslararası Türkçe Konuşan Gazeteciler Medya Formu” için Kazakistan’da olacağım..

İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI?
Bu buluşmada, imkanlar dahilinde, AB – Türk Dünyası Medya Sektörü İşbirliği Fırsatları” konusunda, konuklara, davetlilere, öğrencilere ve yetkililere, bir sunum yapacağım.
Çağımızda, “yeni boyut kazanan ve dijital dünyada, yeni teknolojik gelişmeleri de konuşacağımız Almatı buluşması”, aynı zamanda Türk Dünyası gazetecilerinin bir araya gelmesinden öte, ”Türkçe konuşan gazetecileri de, bir araya getirmesi bakımından”, önem arz etmektedir..
Avrupa’dan ve Türkiye’den, Türk dünyasından gazeteciler ile bilim adamlarının, stajyer gazetecilerin bir araya geleceği bu buluşmanın, baş mimarlarından birisi Türk Dünyasının bir başka gönül elçisi Naziya Bissenova’dır..
Az zamanda, “Kazakistan’ın eski başkenti Almatı ile İstanbul’a, Balıkesir’e ve ülkemizin birçok önemli kentine köprüler kuran Naziya Bissenova’nın, bu yorulmak bilmeyen çalışmalarına destek olmak”, bizim de boynumuzun borcudur..

TANRI DAĞA KADAR TÜRK..
“Avrupa’da yaşayan, aynı zamanda anavatan Türkiye ile ilişkisini kesmemiş Türkçe konuşan, Türkçe ’ye büyük katkılar yapan, Türkçe’nin misyonerleri gazeteciler olarak, Ata yurdu topraklarda yaşayanlarımız ile yeni güçlü kardeşlik bağlarının kurulmasına öncülük etmek, vesile olmak”, bizim için bir başka onur ve şeref kaynağıdır..
Ata yurdu Almatı’ya, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün diyarından selamlar götürüyoruz..
Oradan da, serin bulu pınarlardan sizlere selamlar getirecek olmamız, bizleri heyecanlandırıyor..
“Türkiye, hem yüzünü Batı’ya, hem de Orta Asya Türk cumhuriyetlerine dönmeli ve fırsatları değerlendirmeli, ortak projeleri hayata geçirmede, işbirliği, elbirliği ve gönül birlikteliği yapılmasında”, öncü rolü oynamalıdır..
Bu iki gelişme bile, yarınlar için, “ne kadar umut var olabileceğimizi” göstermektedir..
“Tanrı dağı kadar Türk, Hıra dağı kadar Müslümanız” sloganlarının, hayata geçirildiği günleri görmek, gerçekten bir başka bahtiyarlıktır..
Selamlar olsun!
Yusuf Cinal yazıyor, 1 Aralık 2023