Bugün 19 Mayıs, tüm yurtta olduğu gibi Sakarya'da da kutlanıyor 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Önce her zaman olduğu gibi Atatürk anıtına çelenk konuldu, ardından Spor salonundaki gösteriler seyredildi ve güzel bir halk yürüyüşü de yapıldı, şehrimizi yönetenlerin ön sıralarda olduğu. Bunları zaten haber sitelerinde ve gazetelerde detaylı bir şekilde zaten okuyacaksınız. Benim bugün en çok dikkatimi çeken ve insanları bugün kimse çağırmış olmamasına rağmen ellerinde bayraklar yürürken coşkuyu yüzlerinde görmemdi. Bu yürüyüş için kimse zorlamamıştı onları, telkinde de bulunmamıştı. Elinde bayrak gururla yürüyordu herkes.

Bugün hoşuma giden bir başka etkinlik de Sosyal Gelişim Merkezindeki Akıl oyunları ve satranç turnuvasıydı. Ben çocukken hatırlıyorum, satranç oynamayı bilenlerin sayısı bir elin parmağını geçmezdi. O yüzden ki yaşıtlarım arasında satranç oynayacak kişi bulamam ve genelde gençlerle ve çocuklarla daha fazla oynarım bu oyunu. Şimdi özellikle çocukları satranç oynarken gördüğümde hep hoşuma gidiyor ve mutlu oluyorum. Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında böyle bir turnuva yaptıkları için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Çocuklarımızın son günlerde maruz kaldığı dijital baskılardan kurtulması ve daha sağlıklı düşünen birer birey olabilmesi için akıl oyunları ve satrancın önemi çok büyük.

Bugün 19 Mayıs güneşli ve güzel bir gündü. Yüz yıl önce gençlerimiz ne kadar önemliyse şimdi de o kadar önemli. Bunu asla unutmayalım.