Sendika nedir? Hep merak etmişimdir, televizyonda, gazetede, radyoda , internet haber sitelerinde hep duyarız, a sendikası başkanı şu açıklamayı yaptı, b sendikası başkanı toplu sözleşmeyi imzalamadan kalktı, c sendikası eylem yapacağını açıkladı, d sendikası işyerinde grev yaptı.

Ben de merak ettim ve önce internete sordum sendika nedir diye, 

"Üyelerinin Ekonomik, Sosyal, Kültürel hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için işçiler tarafından kurulan Anayasal ve Yasal güvence altındaki kuruluşlardır."

dedi ama anlamadım hala nedir bu sendika ne işe yarar,kimler üye olur bu sendikaya;

Sonra öğrendim önce bir işyeri olması gerekiyormuş, sonra o işyerinde çalışan işçiler, memurlar, doktorlar, gazeteciler ......

Bu çalışanların da belirli bir sayıda olması gerekiyormuş, sonra sendika gelip onların haklarını savunurmuş.

"Sendikalar üyelerinin çalışma koşullarını iyileştirmek, ücretlerini artırmak, onlara çeşitli Ekonomik, Sosyal, Kültürel haklar sağlamakla görevlidir.

İşyerlerinde insanlık onuruna yaraşır bir çalışma ortamı yaratmak, işçilerin kendileri ve iş hayatına ilişkin tüm konularda söz ve karar sahibi olmalarını sağlamak için üyeleri adına İşverenlerle Toplu İş Sözleşmesi yapmak ve onu işyerlerinde uygulatmak en temel işlevlerindendir.

İşyeri dışında da ihtiyaç duyduğu her alanda üyelerinin yanında olmak Sendikanın görevlerindendir. "

Sendika yazdıkça güzel şeyler görüyorum internette ama etrafımda bu yazılanların hiçbirisini yapacak sendika neden yok şimdi? Nerede bu Sendika?