Albert EİNSTEİN fizikçi oldu kadar, aynı zaman da bir yazar ve düşünürdü. Politika ile yakından ilgilenmişti. Sosyal hayatı ise renkli bir geçmişe sahiptir. Filozofları kıskandıracak sözleri ve yorumları vardır. ‘‘TANRI ZAR ATMAZ’’ sözü bunlardan biridir. Yaratıcının tesadüf veya rastgelelik ile ilgilenmediğini ifade eden bu söz, özetle yaratıcının kâinat üzerinde kumar oynamayacağını belirtmektedir. Devleti yönetenlerin de zar atmak, ülkelerinin imkânlarıyla kumar oynamak gibi bir şansları olamaz, olmamalıdır.

Bu günlerde yaşadığımız ekonomik kriz, bu kriz esnasında yöneticilerin tutumları maalesef üzerimizden kumar oynandığı hissini vermektedir. Israrla ve inatla hiçbir bilimsel değeri olmayan ‘‘faiz sebep, enflasyon neticedir’’ varsayımı üzerinden hareketle, Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi teşvik edilmektedir. Bunun sonucu yabancı paralar değerlenmekte, hayat pahalılığı demek olan enflasyon hızla artmaktadır. Bu yöntem daha önce denenmiş, netice alınmamış ve bu yüzden Maliye Bakanı istifa etmiş, T.C. Merkez Bankası Başkanı görevden alınmıştı. EİNSTEİN ‘‘AYNI ŞEYLERİ YAPARAK, DEĞİŞİK SONUÇLAR BEKLEMEK APTALLIKTIR’’ der, ben de aynı görüşteyim. Yöneticilerimiz aptal olamayacağına göre, niyetleri nedir diye sorabiliriz. Faiz düşürülünce dövizin artacağını artık 15 yaşındaki çocuk bile biliyor. Bu yazı pazar günü kaleme alınıyor, Salı günü yayınlanacak. Merkez Bankası ise pazartesi günü muhtemelen faiz kararını açıklayacak. Hadi bir kehanette bulunayım, Merkez Bankası pazartesi günü politik faizini düşürecek ve döviz alıp başını gidecek, ya da faizi yükseltecek, bu seferde Merkez Bankası Başkanı gidecek. Birde faizi aynı tutmak var, ne şiş yansın ne kebap misali. Siz bu yazıyı okurken sonucu biliyor olacaksınız. Benim ise bilmediğim bir şey var bu faiz haram da kumar günah veya haram değil mi? Faizin ne kadarı haram, kumar milli olursa günah olmuyor mu? Öyleyse Devlet neden faiz alıyor? Kamu Bankalarını siz yönetmiyor musunuz?

Gelin daha açık sorayım, İDDAA, SPOR TOTO, MİLLİ PİYANGO, ÇILGIN SAYISAL LOTO , SÜPER LOTO, ŞANS TOPU, ON NUMARA, KAZI KAZAN gibi kumar oyunları günah mı değil mi ? Devlet eliyle veya müsaadesiyle oynanan bu oyunlar hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı haram demişti. Faiz karşıtlığını Kuran’ı referans vererek açıklayan yetkililerimiz bu konuda ne düşünürler diye sormayacağım. Eğer karşı olsalardı bir kararname ile veya işaretleri ile yasaklarlardı. Ayrıca bu oyunların toplumu nasıl söğüşlediği tam olarak bilinmiyor. Kazanç oranları, neye göre ikramiye dağıttıkları, ne üzerinden vergilendirildikleri ticari sır. Özel sektöre geçmeden önce 7 veya 8 hafta devreden ikramiyeler 40 ila 50 milyonları bulurken, şimdi bu kadar artması için 7 veya 8 ay geçmesi gerekmektedir. Her akşam oynan bu oyunlar için, referans olarak Dünya Piyango Birliği gösterilmektedir. Sanki bu kuruluş masum bir organizasyonmuş gibi, çekiliş makinaların bu kuruluşun onayladığı firma tarafından üretildiği açıklanmaktadır. Arkadaşlar kumarı teşvik eden ve oynatan bir kuruluştan bahsediyoruz, çevre koruma derneğinden değil. Kumarda tek kaide vardır, OYNAYAN KAYBEDER, OYNATAN KAZANIR. Bu gerçeği bile bile halkın kuralsızca soyulmasına göz yumanlara ortak mısınız diye sorarlar. Ne dersin Şanslı Çocuk ortağın var mı?

Gelelim asıl konumuza, bizi faiz lobisine yedirmeyeceğinizi söylüyorsunuz. Faiz lobisinin işi bitti, sıra döviz lobisine mi geldi? Her ikisinin de yemeyeceği bir sisteminiz yok mu? Bu Milletin parasıyla kumar oynamayı bırakın. Kazanan siz ve ortaklarınız oluyor biz kaybediyoruz. İngilizler, Amerikalılar, İsrailliler, Ruslar, Arap Şeyhleri kazanıyorlar, Türkler kaybediyor.

DEVLETİ YÖNETENLER KUMAR OYNAMAZ

AĞALIK VERMEYLE YİĞİTLİK VURMAYLA DEVLET ADAMLIĞI SÖZÜNDE DURMAYLA OLUR.

BU MİLLETE ADALET VE KALKINMA SÖZÜ VERDİNİZ YERİNE GETİRİN

YOKSA MİLLET GEREĞİNİ YAPACAK

Sağlıklı günler dileğiyle…