Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK kapsamında bulunan isteğe bağlı bir sigortadır. Yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte, hak sahiplerine pek çok fayda sağlayan bir sigorta koludur. SGK’lı bireyler özel hastane olanaklarından yararlanmak istediği zaman SGK, sağlık hizmetinin ancak bir kısmını karşılamamaktadır. Geri kalan tutar tedavi olan kişi tarafından karşılanmak zorundadır. Karşılaşabileceğiniz olası kaza risklerinde” Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” hak sahibinin mali yükümlülüklerini teminat altına almaktadır. Fark ücreti ödemeksizin veya cüzi tutarda SGK katılım ücreti ödeyerek anlaşmalı özel hastanelerden sağlık hizmeti alabilmenizi sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat konusunda sahip olduğu teminatlara göre değişiklik göstermektedir. Kullanıcılar tamamlayıcı sağlık sigortasıyla yüksek bir güvence elde edeceği için daha güvenle hareket edebilmektedir. Poliçe alımının yapıldığı sigorta firmasının anlaşmalı hastanelerinde fark ücretleri ödemeden hizmet alınabileceği gibi, oldukça yüksek meblağlardaki sağlık masrafları için düşük tutarlarda ödeme yapılabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili genel bilgileri belirttim.

Bir diğer önemli unsur ise,

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hamilelik ve Gebelik Masraflarını Güvence altına alır

Tamamlayıcı sağlık sigortaları hak sahibinin yatarak tedavi ve ayakta tedavi olabilmesini sağlamaktadır. Yatarak ve ayakta tedavi başlıkları birbirinden farklı özellikleri içerdiğinde bulundurmaktadır. Ayakta tedavi teminatları, 24 saatten daha kısa süren ve hastanın hastanede kalmasını gerektirmeyen süreçlerde geçerlidir. Doktor muayeneleri, röntgen tedavisi ileri tanı süreç giderleri ve laboratuvar ortamlarında yapılan tetkikler ayakta tedavi kapsamına girmektedir. Ayakta tedavi teminatları poliçesine ek olarak “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” doğum teminatı da eklenebilmektedir. Gereken bekleme süresinin tamamlanmasıyla birlikte gebelik ve doğuma ilişkin masraf tutarları sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Doğum teminatıyla rutin kontrol, tahlil ve tetkik, normal veya sezaryen doğum masrafları da güvence altına alınmış olur. Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi başlığıyla da sunulabilen bu teminat, ayakta tedavi teminatının seçilmesi ve hamile olmaması koşullarıyla sunulmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortaları, hamilelerin belli olmasından belli bir süre sonrasında yapılmaktadır. Bazı sigorta şirketleriyse hamile olan hak sahiplerine sağlık sigortası hizmeti vermektedir. Böylelikle anneler bekleme süresini minimum düzeye indirir ve bebek için tamamlayıcı sağlık sigortalarının yapılmak istenmesiyle ebeveynlerden yalnızca birinin özel sağlık poliçesinde yeni doğan teminatı vermiş olması yeterli kabul edilmektedir. Bu sigorta bebekte meydana gelebilecek komplikasyonu veya küveze girmesi gibi durumlardaki masrafların karşılanmasını da sağlamaktadır.

Evet sayfa okurları, tüketiciler ve ihtiyaç sahipleri için satın alacağınız Tamamlayıcı Sağlık sigortalarında, önemli konularda bilgilendirme de bulundum. Satın almanız durumunda değerlendirme yapmanız konusunda yardımcı olacağıdır. Sağlıklı bir ömür dileğiyle.

Kalın sağlıcakla,

Hasan KORKMAZ.