Nefesler tutuldu tüm Türkiye bugün sınav heyacanı yaşıyor. Sadece sınava girenler değil yakınlarının da kalpleri de bu gün her zamankinden daha hızlı çarpıyor.

Dört yıl çalışmanın sonucu bu iki gündeki motivasyona bağlı. Sınav sistemimizde her şey sınavlara endekslenmiş. Geçtiğimiz hafta sonu ortaokulların sınavı vardı LGS. Onların da dört yıllık emeğini bir günde test etti eğitim sistemimiz. LGS’ye girenler bugün üniversite için sınava girenlerden daha şanssız çünkü telefi imkanları yoktu onların. Günler önceden karantinaya aldılar kendilerini. O gün sınava giren çocuğun kesinlikle hasta olmaması gerekiyor, yoksa dört yıllık emeği çöpe gidecek. O gün karnı aç olmaması gerekiyor, o gün uykusunu iyi almış olması gerekiyor, sınav heyecanını bastırabilip uyuyabildiyse. O gün sınav salonuna giderken kalemini, silgisini unutmamak için daha bir dikkat etmesi gerekiyor. Sınava gireceği okula erkenden gitmesi gerekiyor, kesinlikle geç kalmak gibi bir şansı yok çünkü. O gün sınava giren çocuğun dikkatinin dağılmaması gerekiyor, okuduğunu her zamankinden daha kısa sürede anlaması gerekiyor. Doğru cevabı bulduğunda işaretlerken elinin titrememesi gerekiyor, kutucuktan dışarı taşırmaması. Heyecan yapmaması gerekse de bu şartlar altında tekrarı yok o çocuk için bu sınavın. Nasıl heyecan yapmasın, nasıl sınav heyecanından bir gece önce uyuyabilsin. Sınavı düşünürken nasıl kahvaltı yapabilsin, Sınav esnasında heyecanını bastırabilmek ne mümkün tekrarı yok çünkü bu sınavın.  

Bu psikoloji içindeki 13-14 yaşındaki bir çocuktan nasıl başarılı olmasını bekliyor bu sistem. Okullardaki eğitim zaten malumunuz, dış destek almadan sınava giren öğrenci sayısı azınlıkta. Aileler üzerinde işin mali külfeti zaten yük iken bir de çocukların üzerindeki bu psikolojik sınav baskısı. Sınava girdikleri gün yapılan basit hatalar nedeniyle hayatı değişen çocuklar. Deneme sınavlarında hiç hata yapmadığı halde sınav stresi yüzünden LGS’de pasif bir öğrenci statüsüne alınan çocuklar.

Bugün üniversite için YKS sınavı yapılıyor. Dört yıl önce yaşadıkları heyecanı şimdi tekrar yaşıyorlar. YKS’nin LGS’den farkı her şey tek bu sınava bağlı değil. Seneye tekrar bu sınava girebilir, hatta bir sonraki sene tekrar, sonraki sene tekrar. Hatta tanıdığım bazı arkadaşlarımızdan da ikinci baharlarında bu heyecanı tekrar yaşamak isteyenler de var. Bu sınava torunuyla birlikte girenleri de duydum.

Eğitim sistemini tek bir sınavla ölçmek doğru mudur, bence değil.