Sevgili okurlarım merakla beklenen yerel seçim sonuçları belli oldu. Öncelikle sonuçların ülkemize hayırlar getirmesini dilerim. Bu seçim sonuçları genel itibari ile beklediğim gibi sonuçlandı. İlimiz ile ilgili baktığımızda Ak Parti'nin büyükşehir belediye başkanlığını alması sürpriz olmadı. Fakat CHP büyükşehir adayını ve seçim çalışması yöntemini değiştirmiş olsaymış seçimi alması düşündüklerinden zor değilmiş. Yusuf Alemdar isminin ve bu kadar çalışmaya rağmen alınan oy oranının düşük olduğunu düşünüyorum. Öyle ki bazı ilçelerin Ak Parti tarafından alınmasında büyükşehirin etkili olduğunu düşünüyorum. İlçeler düzeyinde baktığımda Adapazarı'nda Mutlu Işıksu' nun kazanması sürpriz değildi. Fakat CHP adayı Anıl Özkan'ın aldığı oy oranının bir başarı olduğunu düşüyorum. Serdivan'da çekişmeli bir yarış olacağını belirtmiştim. Hala kesin sonuç ilan edilmedi. CHP'nin seçim tekrarı için YSK'ya başvurusu var. Erenler'de yanılmadım aylar öncesinden Şenola Erenler demiştim. Belirttiğim gibi de oldu. Arifiye'de İsmail Karakullukçu'nun kazanacağını bağımsız aday Hakan Yazıcı'nın ciddi oy alacağını belirtmiştim. Belirttiğim gibi oldu. Sapanca' da Ak Parti'nin kaybetmesi benim için yine sürpriz olmayan bir sonuçtu. Geyve'de Fatih Erbakan'ın gelişi etkili olur dedim yanılmadım. Bıçak sırtı olan seçimi kopardı partisine kazandırdı. Pamukova'da BBP Yılmaz İri şanslı görüyordum. Bu ilçe de yanıldım. Taraklı'da MHP adayı İbrahim Pilavcı'nın seçilmesinde çalışmaları etkili olur demiştim. İbrahim başkanın halk tarafından kabul gördüğü anlaşıldı.

Hendek üzerine ayrı bir yazı yazmak gerekiyor. MHP milletvekilinin de o ilçeden olduğu bir yeri kaybetti. Bu tamamen açıklaması olmayacak bir başarısızlık göstergesidir. Özet olarak, Turgut Babaoğlu 2019 yılında yola çıktıkları ile devam etmeyince, karşısındakileri yanına, yanındakileri karşısına alınca halkta onunla devam etmedi diyebiliriz. Kocaali'de Ahmet Acar'dan sonra seçimi Ak Parti zor alır düşüncesindeyim. Düşündüğüm gibi oldu oy kaybı yaşamalarına rağmen Ak Parti seçimi aldı. Karasu'da mevcut başkan İshak Sarı'ya bir tepki vardı. Fakat yeterli bir tepki değilmiş başkan idare konusunda halka kendisini kabul ettirmiş. Kaynarca benim yanılmadığım bir ilçe Ak Parti' ye tepki vardı. Bu sandığa yansıdı. Söğütlü'de mevcut başkanın BBP' den seçime girmesi biraz heyecan kattı fakat beklenen gibi Ak Parti seçimi kazandı. Beni en yanıltan ilçe Ferizli oldu. Ak Parti zorlanmaz düşüncesindeyim fakat benim için büyük bir sürpriz ile seçimi İyi Parti aldı.

Sonuç olarak, Cumhur İttifakı hem Türkiye genelinde hem de şehrimizde başarısız oldu. Bu başarısızlığın en büyük sebebini ben kibir duygusuna bağlıyorum. Milletten kopuk siyaset yapılmaz. Emekli alığı maaştan, gençler gelecek kaygısından, kiracılar kiradan, milletin çoğunluğu faturalardan, vergilerden, yoksulluktan, yolsuzluktan, adaletsizlikten vb. şikâyetçiydi. Sebepte sonuçta aslında belliydi fazla dile gelmiyordu.  Evet ulusal basın önemli ama artık sosyal medya diye de bir gerçek var. Burada aktif bir etkileşim var. Milletin derdinin seçim değil geçim olduğunu hemen her yazımda yazdım. Yukarıda belirttiğim sonuçları ben seçim öncesinde gördüm. Benim bu gördüğümü yetkililer görmedi mi? Görmek mi istemedi? Bunu bilmiyorum. Sonuçlar öncesinden bağıra bağıra geldi. Aslında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılında İstanbul’da iki kere seçim kaybedildiğinde seçimden sorumlu olan görevlilerin tamamını görevden alsaydı aynı kadrolar ile seçim çalışması yapmasaydı durum bu kadar kötü olmazdı. Her şeye rağmen halk bu kadar sert bir tepki göstermezdi. Millete karşı, istenmeyen adaylarla seçime gidilmesinde alınan sonucun etkili olduğunu düşünüyorum. Hatta yapılan yanlışlar, bu yanlışlara yumulan gözler nedeniyle halkın başından beri büyük destek verdiği Recep Tayyip Erdoğan’a milletin desteği azaldı. Bizi zaten millet seçiyor, kimi istersek aday yaparız ve kazanırız duygusu sonucu buraya getirdi. Öyle şehrin kaderinin bir iki kişinin elinde olmadığını milletimiz sandıkta gösterdi. Bundan sonra ne yapılmalı sorusunun cevaplarını ilerleyen yazılarımda vereceğim. Sağlıcakla kalın…