Şimdi nereden çıktı bu diyeceksiniz ama önce lavaş nasıl yapılır onun tarifini yazalım. 
Uygun bir kaba un ve  tuzu alıp karıştırarak orta kısmı çukurlaştıralım.
Ardından çukur kısma sıcak suyu ilave edelim. Kenarlardaki hamuru yavaş yavaş suya katarak yoğurmaya başlayalım. Hamur toparlanıncaya  kadar yoğurmaya devam edelim.
Hamurumuzu un serptiğimiz tezgaha alalım ve toparlayalım.
Streç filmden bir parça alalım. Hamuru ortasına yerleştirerek iyice saralım ve  20 dakika kadar dinlenmesi için bekletelim.
Sürenin sonunda hamuru tezgaha alarak hamur parçalarını elimizde yuvarlayarak beze haline getirelim. Her bir bezeyi un serptiğimiz tabağa dizelim.
Bu arada bezelerin kurumaması için üzerlerini temiz bir bez ile kapatalım.
Bezelerden birini alarak oklavayla açmaya başlayalım. Yapışmaması için tezgaha ya da hamurun üzerine her seferinde biraz un serpelim.
Bezelerimizi tavanın boyutunda açtıktan sonra hamurun fazla ununu alalım ve yağsız tavaya yerleştirelim.
Altı kızarıp üzeri hafif hafif göz göz olmaya başlayınca tersini çevirerek pişirmeye devam edelim. Tüm bezeler bitinceye kadar lavaşları hazırlayıp tavada pişirmeye devam edelim. Ekmeklerimizi temiz bir bez arasında bekletelim.

Yapımı bir o kadar basit lezzeti bir o kadar güzel değil mi?
Şimdi niçin bu tarifi bize yazdın sorusunun  cevabına geleceğim. Daha önceden de analarımızın evde yaptığı bu lavaşı şimdi tüm restoranlarda, kebapçılarda, dönercilerde görür olduk. Hatta dönercilerde ekmek ya da pide arası satışları dürüm satışlarının yanına bile yaklaşamaz oldu. 
Bu kadar talebe tabi ki karşılık veremedi bizim kebapçılarımız, dönercilerimiz. 
Adım başı merdiven altı, resmi kayıtlı ya da kayıtsız çok sayıda işyeri açıldı sadece lavaş üreten. Çoğunda da Suriye’den göç edenlerin işlettiği ve çalıştığı bu işletmeler bir anda Ortadoğu ülkesine çevirdi güzel şehrimizi. Hijyen standartları geldikleri ülkenin standardının da altında kaldı çoğu işyerinde. Değneksiz köy bulmuşlar istedikleri gibi at koşturur olmuşlar. Büyükşehir ve Adapazarı Belediyesi’nin yüz metre yakınına kadar işyeri açmalarına rağmen, denetlenmedikleri için hijyen kaygıları da olmadığından günde tanesini beş liradan sattıkları onbinlerce lavaşın  ne vergisini ödüyorlar ne de halkın ne yediğini önemsiyorlar. Yüksek kar kazanma hırsıyla halk sağlığını hiçe sayan, bu işletmelerin acil denetlenmesini bekliyoruz.