Yeni hafta başında yine beraberiz. Sizlere her hafta yaşanan ve yaşanması muhtemel finansal olayları hem sosyal medya, hem de gazetelerde ki köşe yazılarım ile yaklaşık üç yılı aşkın süredir anlatıyorum. Finansal okuryazarlığın bir nebze ilerlemesi ve olayları kendi perspektifinizden değerlendirin diye mücadele veriyorum. Bu esnada hükümetin yanlış politikalarını eleştirdim. Doğrularını da destekledim. Geçmişe dönük köşe yazılarımı okuduğumda benimde içim karardı.

Verdiğim mücadelenin akan suya karşı kürek çekmekten farksız olduğunu anladım. Yapılan yanlışlar yüzünden artan vergi yükü ve yeni zamlar vatandaşı yeteri kadar bunaltırken, birde benim bu gelişmeleri tekrar kaleme almam sizlerinde içini şişirdiğini tahmin edebiliyorum. Sizlere 2020 yılının sonunda kaleme aldığım bir köşe yazımda bir iyi haberden, birde kötü haberden bahsetmiştim. İyi haberin zorlu 2020 yılının bitiyor olması olduğunu anlatmış, kötü haberin ise 2021’in daha zor bir yıl olacağından bahsetmiştim. Maalesef görünen köy kılavuz istemiyor. 2020 yılını mumla aradığımız 2021’in ilk 9 ayından sonra daha çetin ve bitmek bilmeyecek üç aylara girdik. Her seferinde aynı temenniler de bulunuyorum, İnşallah ben yanılırım da herkesten özür dilerim. Bunu gerçekten canı gönülden diliyorum.

Merkez bankasının faiz kararı haftası başında ki köşe yazımda “Akıl, mantık ve bilimin göz ardı edilmediği bir hafta olması” temennisinde bulunmuştum. Sonuçta dediğim dedik, çaldığım düdük misali alınan karar sonucunda faizler 100 baz puan indirildi. Dövizde yukarı yönlü kaçınılmaz hareket başladı. Liyakatsiz yönetim kadrolarının devlet makamlarını nasıl doldurduğunu, Merkez bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun CDS (Ülke risk primi) tanımını ve açıklamasını dinledikten sonra hep beraber görmüş olduk. Bunun üzerine artık konuşulacak ve anlatılacak bir şeyin kalmadığına inancım arttı. Ne zaman ki, liyakatsiz kadroların yerine işini bilen insanlar getirilir, işte o zaman sahalara geri döner, artı eksileri konuşur veya yazarım.

Son cümleden de anlayacağınız üzere köşe yazılarıma bir süre ara vermek istiyorum. Liyakatsiz ve art niyetli kadrolar maalesef eğitim alanında da var. Burada ki sıkıntıyı çocuklarıma takviye yaparak doldurmak istiyorum. Bu gelişmeler de tabi ki pandemi’nin de etkisi var. Ama içi boş bir neslin yetiştiğini de görebiliyorum. En azından kendi kapımın önünü temizlemek ve düzenlemek adına çocuklarımla daha fazla zaman geçirmem gerekiyor. Liyakatsizlikte açık ara önde olan Tarım bakanını bu ülke hiçbir zaman unutmayacak. Bu çiftçinin ahını aldı bir kere, Sayın Soylu’nun iki aydır, Peker ile ilgili suç duyurusu yapmasını ve rüşvet alan milletvekilini açıklamasını bekliyoruz. İnşallah reis Adalet bakanlığına bir bakan atarda, ülkeye adalet gelir. Reis; sen iyi niyetli olabilirsin fakat kadroların egosu ve koltuğa koydukları bölgeleri fena halde yukarıya kalkmış durumda. Allah Ülkemize, milletimize yar ve yardımcı olsun, İnşallah.

Köşe yazımı sizlere çok sevdiğim bir söz ile bitiriyorum. “Söylediklerinizi duyurmak için; kimsenin kolundan tutmayın… Dinlemeye istekli değillerse; onları tutacağınıza çenenizi tutun.”

BİST100: Sizlere geçen hafta yukarı yönlü üç rakam vermiştim. 1.393, 1.402 ve 1.416 bu rakamların üzerinde kapanışlar piyasayı rahatlatır demiştim. Hafta içi en yüksek 1.409 görmüş olsak da haftayı endeks bazında 1.401,46 seviyesinde kapattık. Bugün ters bir gelişme olmaz ise Pazartesi yükseliş ile başlamamız muhtemel. Yukarıda 1.416 ilk takip edeceğimiz rakam. Sonrasında 1.425 ve üzerinde alımların hızlanmasını beklediğim bir başlangıç olur. Aksi bir durumda ise desteklerimiz 1.396, 1.385 ve zaman geçmesinden dolayı yükselen 1.378 desteği. Geçen hafta aylık kapanışın 1.405 üzerinde olmasını temenni etmiştim. Endeks aylık kapanışını 1.406,39 olarak gerçekleştirdi. İnşallah tuzak bir kapanış olmamıştır.

DOLar: Bu hafta zorlu bir sınava girecek olan DOLar 8.75 altını zorlamak isteyecektir. İnşallah bu düşüş yükselişin teyidi ya da düzeltmesi olarak kalmaz ve devamı gelir. Hafta içi 8.96 lar test edilmişti. O bölgeden gelen baskı ile de haftayı 8.86’dan kapanış yapmıştı.

ONS ALTIN: Düşüş trendi devam ediyor, tepki alımları zayıf kalıyor. 1.750 / 1.800 $ arasına sıkışacak gibi görünüyor. Bu hafta yatay yukarı hareket gözlemlenebilir. Gram altın dövizden sebep yükselişine devam edebilir.

Hepimize bol bereketli, sağlıklı, huzurlu ve iyi bir hafta ve ay diliyorum.

Allah’a emanet olunuz…