Trafik düzeninin, can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından karayollarında uyulması gereken kurallar ve beraberinde Karayolları Trafik kanunu çerçevesinde alınan önlemler bulunmaktadır. Alınan önlemlerden biri de ehliyet yani sürücü belgeleri hakkındadır. Sürücü belgesi, araçların kullanımını yasal olarak mümkün kılan araç kullanma ehliyetidir. Sürücü belgelerinin araç kullanabilen kişilere verilmesi nedeniyle sürücü belgesine sahip olmayan kişi araç kullanabilir onayı alınmış kişidir ya da sürücü belgesi iptal edilen veya süreliğine sürücü belgesi geri alınan kişi araç kullanmasına izin verilmeyen kişidir. Dolasıyla, sürücü belgesi olmayan hiç kimse araç kullanamamaktadır. Buna binaen ehliyetsiz olarak araç kullanan kimse, diğer insanların can güvenliğini ve trafik düzenini tehlikeye attığı için yasalarca cezalandırılmaktadır. Bu durum Karayolları Trafik Kanununda şu şekilde belirtilmiştir.

Madde 36: Motorlu araçların, sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Kimlere Verilir ve Ne Kadardır?

Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde ehliyetsiz araç kullanma cezası kapsamında değerlendirilenler

Sürücü belgesi olmadan araç kullanarak trafiğe çıktığı tespit edilenler

Yetkili sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbir gereği geri alınmasına rağmen araç kullanarak trafiğe çıktığında tespit edilenler

Sürücü belgesi iptal edilmesine rağmen araç kullanarak trafiğe çıktığı tespit edilenler

Bu üç kategoriden birine mensup olan bir kimse yasaların ön gördüğü şekilde cezalandırılacaktır. Aynı zamanda eğer ki bu kategoriden birinde yer alan kişi kendi aracıyla değil de başka bir kişinin aracını kullanarak trafiğe çıktıysa araç sahibine de düzenini bozucu ve can güvenliğini tehlikeye atıcı türden davranışta bulunması dolasıyla tescil plaka üzerinden ehliyetsiz araç kullanma maddesi göz önünde bulundurularak idari para cezası verilecektir. 2022 yılı için öngörülen Ehliyetsiz araba kullanma cezası ne kadardır? Sorusunun cevabı ise 3.675 TL’dir. Eğer ki cezalar iki hafta içerisinde ödenirse cezanın yüzde yirmi beşlik bir indirim ile ödenmesi yapılmaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanma cezaları arasında 18 yaş altında olmasına rağmen araç kullananlar, ehliyeti olsa da yanında ehliyetini bulundurmadan araç kullanmak, ehliyet iptaline ya da ehliyete geçici süre el konulduğunda araç kullanmak gibi birçok ceza yer almaktadır. Bunlarla birlikte ehliyeti olanların sürücü belgelerinde olan sınıflara riayet etmeleri ve bu sınıfta yer alan araçları kullanmaları gerekmektedir. Aksi ise yasaktır.

Evet sayfa okurları Trafik kurallarına uyalım, yaşanacak bir olayda maddi manevi sıkıntı yaşamayalım.

Kalın sağlıcakla,

Hasan KORKMAZ.