Sevgili sayfa okurları, birikimlerinizi değerlendirmeniz konusunda sizlere her zaman öneride bulunduğum, Bireysel Emeklilik Sistemin (BES)’de yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Yatırım ve birikimlerinizi değerlendirmeniz konusunda birçok argümanı kullanabilirsiniz; Borsa, döviz, banka getirileri gibi, ama benim her zaman size kaybetmeden kazanacağınız ve tavsiyesinde bulunduğum “Bireysel Emeklilik Sistemidir.” Az bütçe ile geleceğinizi güvene alabilirsiniz.

2022 Yılı itibariyle Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni düzenlemeler yapılmıştır. Daha öncede yazdım Devlet katkısı yüzde 25’ten yüzde 30’ a çıkarılmıştı. Yasa çıktıktan sonra 1.000 lira yatıran kişiye Devlet aylık 300 lira, yıllık da 3.600 lira katkı koyacak.

Yeni düzenleme ile otomatik katılımdaki 45 yaş sınırı nihayet kalkıyor. Bunula ilgili yasa tasarısı komisyonlardan geçti ve Meclis’e geldi. Tasarı yasallaşacak.

Bireysel Emeklilik Sisteminde, toplu para ödeyenlere yeni imkanlar getiriliyor.

Sistemde peşin para ödeyenler de yüzde 30 devlet katkısı alacak mı?

Yasa çıktıktan sonra peşin ödeyenler yüzde 30 katkıdan yararlanacak. Ancak yasa çıkmadan önce sisteme peşin para yatıranlar yüzde 25 katkı alacak. Örneğin, 2021’in aralık ayında ya da bu yılın ocak ayının başında BES’e peşin katkı payı yatırdıysanız Devlet katkısı yüzde 25 olacak.

BES’te en yüksek yararlanacağınız devlet katkısı tutarı, yıllık brüt asgari ücret toplamının yüzde 30’u ile sınırlı. Bu yıl asgari ücretin brüt aylık tutarı 5 bin lira, yıllık 60 bin lira oldu. Buna göre de bu  yıl  yararlanacağınız en yüksek devlet katkısı tutarı 18 bin lira. Sisteme 2022 yılında 60 bin lira katkı payı öderseniz Devlet de hesabınıza 18 bin lira yatıracak.

Eşim ve çocuklarım için de ayrı ayrı yüzde 30 alabilir miyim?

Eşinizin BES’i varsa eşiniz de 2022 yılında 18 bin liraya kadar Devlet katkısı alabilecek. Yeni uygulama ile artık 18 yaş altı çocuklarda kendi adlarına BES yaptırabiliyor. Bu durumda çocuğunuz da ayrıca yıllık 18 bin liralık devlet katkısı alabilecek.

Bunlara bağlı olarak birçok düzenlemeler de komisyondan geçti ve Meclise geldi! Onlarla ilgilide önümüzdeki haftalarda bilgilendirme yapacağım.

Bireysel Emeklilik Sistemine katılım olması için Devletimiz bazı değişiklerle çok daha kazançlı bir duruma getirmiştir. Az bütçelerle iyi bir gelecek ve gelir için çok iyi yatırım olarak gözükmekte.

Kalın sağlıcakla,

Hasan KORKMAZ.