Bayram sofraları bizim için aile ile geçirilen zaman, çocukluğa dönüş zamanı. Uzun ile sofraları, tatlılar börekler bayram sofralarının vazgeçilmezi. Fakat her güzel şey gibi bu dönemde fazla miktarda tatlı, karbonhidrat tüketmenin de kilo olarak geri dönüşü var.

Bayramda hem sağlıklı belenmek hem de diyet kafasında çıkmak için 10 öneri:

Kahvaltınızı protein ağırlıklı yapın. Yumurta, peynir sizi uzun süre tok tutacak besinler. Bunların yanında börek, simit poğaça tüketebilirsiniz. Ama önceliğiniz bu protein kaynakları olursa kan şekeriniz daha dengeli olur ve kahvaltının hemen sonrasında bir şey tüketme ihtiyacı hissetmezsiniz.

Gün içerisinde tatlı tüketecekseniz akşam yemeğinde ve kahvaltıda ekmek, simit, poğaça tüketmeyin. Akşam yemeğinde de çorba ve pilavdan uzak durun.

Su tüketimine dikkat edin. Akraba ziyaretleri, dışarıda geçirilen zamanın fazla olması sıvı alımını azaltır. Özellikle karbonhidrat ve tatlı tüketimi sonrasında ödem sorunu yaşamamak için gün içerisinde 2.5-3 litre su tüketimine özen gösterin.

Akşam yemeklerinizde salata ve sebzeyi mutlaka tüketin.

Gün içerisinde şeker düşüklüğü ve yüksekliği yaşamamak için bademi fındık, ceviz gibi kuruyemişler tüketin.

Alkol alacaksanız alkol aldığınız gün ve sonrasında ekmek yemeğin. Protein ağırlıklı beslenin ve bol su için.

Gün içerisinde zaman buldukça tempolu yürüyün. Böylece aldığınız kaloriyi çok daha rahat harcarsınız.

Bitki çayları bayramda su dışında en sık tükettiğiniz içecekler olsun. Türk çayı ve kahve vücutta ödeme sebep olur. Bu nedenle bitki çayı tüketerek ödem sorununu azaltabilirsiniz.

Maydanoz, dereotu, limon ve salatalıktan oluşan sebze sularını içmeniz daha az ödem sorunu yaşamanızı sağlayacaktır.

Gün içerisinde çok fazla tatlı tükettiyseniz mutlaka maden suyu tüketin.

Herkese hayırlı bayramlar dilerim…