Sevgili okuyucularım takip ettiğiniz üzere milli bir girişimcimiz olan Nuri Demirağ’ın hayatının daha iyi anlaşılması için yazılar kaleme aldım.

Yıllar öncesinden yapmak istediklerine baktığımızda ( yerli uçak, pilot okulu, boğaz köprüsü, keban barajı gibi) çağın ilerisini düşünüp ve bu doğrultuda hedefler belirleyip, hareket ettiğini söyleyebiliriz. Yapmak istediği projelerin kendi çıkarlarından ziyade milletin menfaatleri doğrultusunda olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

Memleketimiz ve milletimiz için böylesi önemli mühim projelere kimler neden engel olmuşlar bunun değerlendirmesini siz kıymetli okurlarıma bırakıyorum.

Sakarya’da Nuri Demirağ’ın hayallerinin bir parçası olan Gök Okulu projesinin bir devamı niteliğinde Özel Nuri Demirağ Havacılık ve Teknoloji Lisesi bulunmaktadır.

Okulun içeriğine biraz bakalım. Nuri Demirağ Havacılık ve Teknoloji Lisesi, uçak bakım alanında uçak-gövde-motor dalında yine bununla birlikte bilişim teknolojileri alanı yazılım dalında eğitim vermektedir.

Eğitim ve öğretimin bir ülkenin gelişmesindeki rolü gün geçtikçe artmaktadır. Her alanda bilgili, sorumluluk sahibi, kendini geliştirebilen, mesleğini en iyi noktalara getirebilecek ve bu sayede ülkesinin gelişmesine katkı sağlayacak bireyler yetiştirmek hedef edinmiştir.

Eğitim sistemimiz çağa ayak uydurarak gelişmektedir. Gelişen teknoloji ile çağın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan sistemin bir parçası olan Özel Nuri Demirağ Havacılık ve Teknoloji Lisesi, havacılık ve teknoloji alanında sektöründe kaliteli insanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Nuri Demirağ “ Bütün emelim, Türk Gençliğinin kanatlanmasını görmektir. Bu uğurda bütün şahsi servetimi feda etmiş bulunuyorum. İcap ederse sırtımdaki gömleği bile bu maksat uğurda satmaya hazırım…”demiştir.

Okulun kuruluş felsefesinde de bu görüşün yattığını söyleyebilirim. Bugünün gençleri yarının geleceği olacaktır.

Geleceği, hayata “Nuri Demirağ” gibi bakarsak yakalayabiliriz.

Bütün zorluklara, engellemelere rağmen yılmadan çalışmaya devam etmeliyiz.

Unutmayın “Bir çivi,  bir atı, bir at, bir askeri, bir asker, bir orduyu, bir ordu bir milleti kurtarır.”

Yazıma ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile konuşmama son veriyorum. “İstikbal gökler”dedir.