Sevgili okurlar,
Bu köşeden sizlere seslenirken, çeşitli konular üzerinde hassasiyetle durduğumuzu, tekrarlamama gerek var mı?
Elbette, “imam bildiğini okur” ya?
Bizim de dilimiz döndüğünce, bildiklerimizi, deneyim ve tecrübelerimizi okurlarımızla paylaşmaya, büyük özen gösteriyoruz..
Hani,” tereciye tere satacak” halimizde yok!
Ama, memleketim Sakarya’da küçük yaştan itibaren farklı bir “varolmak mücadelesi” içinden geçerek, ülkemi yurtdışında 37 Yılı aşkın bir zamandır temsil etmenin gururu içinde, “Bizim Sakarya Gazetesi’nde” görüş ve düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum..
Ara sıra, görüş ve düşüncelerimizden rahatsız olanlar yok mu?
Olmaz mı?

BİZİM SAKARYA YAZILARI?
“Sen git Brüksel’e” diyenlerin bile sesi, bizim için çok önemli?
Zira, “her farklı görüşe saygı duyan, dinleyen, araştıran, sorgulayan ve irdeleyen bir anlayış ile” iki yıla yaklaşan bir zaman dilimi içinde, “hergüne yazılar yazmak”, öyle kolay olmasa gerek?
Sevgili dostum, Bizim Sakarya Gazetesi sahimi Adnan Yüksel ustam ve değerli Bizim Sakarya çalışanları ile birlikte, sizlere “hergün güzel, dolu, dolu, içerikli, renkli bir gazete” hazırlamanın telaşı içinde, günler akıp gidiyor..
Nelere şahit olmuyoruz ki,nelere?
Gibi ak, kimi kara?
Cepler delik, ara ki bulasın para!
Ah be kardeşim, siyaset yüreklerde bir yara!

SAKARYA KÖPRÜBAŞI?
Yaşamımızı ekonomik sıkıntılar altüst etse de, “Sakarya’da dost muhabbetleri, buluşmaları” devam ediyor..
Her gün aynı konuları masaya yatıranlardan farklı olarak, “ülkemizin içinde bulunduğu sorunları irdelemek, çözüm önerileri sunmak”, her yiğidin harcı değil?
Sakarya köprübaşı, kaşı başını, kaşı!
Sen bekleye dur, aldı gittiler aşı!
Bunun için okumak, incelemek, araştırmak, bilgiye ulaşmada çaba göstermek gerekir..
Eğer siz, “Kırkpınar’da başpehlivanlık güreşlerine katılmak” istiyorsanız, “Anadolu’daki yağlı güreş buluşmalarında peşrev çekmeniz, rakipleriniz ile kol bağlamanız, el, ense çekmeniz” gerekir!..
Kısacası,”göbeğinizin yıldızları görmemesi için,mahçup olmamanız için, daha açık ve net yenilmemeniz için”, çok çalışmanız gerek, çok!..

DEMOKRATİK TAVIR?
İşte siyasetin en genç partilerinden biri olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Sakarya’nın bir başka yiğit evladı Ümit Dikbayır ve arkadaşları Sakarya’daydı..
Şüphesiz Meral Akşener’in bir siyasi geçmişi var..
Siyasetin ustası Süleyman Demirel ile çalışmış, sonra MHP’de siyasete devam etmiş, arkadaşları ile MHP’den ayrılarak, İYİ parti’ye hayat verdiler..
Bu çetin, çetrefeli yolda, şüphesiz Meral Akşener’e, yardım eli sağ cenahtan değil, sol cenahtan gelmiştir..
Bu bağlamda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bu konudaki “demokratik tavrı” unutulacak, yabana atılacak gibi değil..
Demokrasinin kalesi CHP’den İYİ Parti’ye hayat veren siyasi destekler ile İYİ Parti bugün, iyi bir yere geldi, iyi bir yere doğru konumlanıyor..
Şüphesiz bunda, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile arkadaşlarının ve tabanda ise onlara gönül verenlerin çabaları büyüktür..

AKŞENER SAKARYA’DA!
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir bakıma memleketi Sakarya’da büyük ilgi gördü, destek buldu..
Unutmayınız ki, bu genç, bu yeni parti Sakarya’da, bir milletvekili ile temsil ediliyor..
AK Parti’nin kalesi Sakarya’da, öyle bir milletvekili çıkarmak kolay bir iş değildir..
Daha çiçeği burnunda bir parti olarak, seçimlere giriyor ve “Sakarya gibi kozmopolit, muhazafakar,  biat ve teslimeyitin merkezi Sakarya’da”, daha işin başında bir milletvekili çıkarmak, az iş değildir..
Bunda mutlaka Genel Başkan Meral Akşener’in rüzgarı olduğu kadar, İYİ Parti Sakarya milletvekili Ümit Dikbayır’ın geçmişi, sevilirliği de önemlidir..
Siyasete yeni bir soluk getiren, Anadolu’yu adım, adım dolaşarak, vatandaşın sorunlarını sabırla, itina ile dinleyen ,onlara çözüm önerileri getiren ve demokratik kulvarda, CHP ile birlikte saf tutarak, “ülkenin kötü gidişatı karşısında elini taşın altına koyan İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener”, Sakarya’dan da önemli mesajlar verdi..

ÇÖZÜMLERİMİZ HAZIR!
Akşener,“Bütün sorunları çözeceğiz..Bu bir hayali düzendir..Bu düzeni değiştirmek boynumuzun borcudur.  Bunu birlikte gerçekleştireceğiz..Suriyeliler gidecek, sizin sesiniz olmaya devam edeceğiz.. Ben 14 yaşında evlendim. Kocamın yüzünden başka kimseyi görmedim. Allah'tan da başka kimseye biat etmedim. Ben sürtük değilim, sen sürtük diyemezsin. Kolay oy almaya o kadar alıştılar ki, hakaret ediyorlar, bir şey olmaz. Ancak bu sefer aziz Türk milleti olarak el, ele vereceğiz ve bu düzeni hep birlikte yıkacağız” diyerek, Alevilik tartışmalarına ise, şöyle açıklık getirdi:

ÖZÜR DİLİYORUM!
“Ankara milletvekilimiz, Halil İbrahim Oral, bir konuşma yaptı. Tevil etmeye çalışmayacağım. Alevilik üzerinden yapılan her türlü tarifi, kim için olursa olsun, şiddetle reddediyorum. Ve Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, üzülen her bir kardeşimden İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum” diyerek, mezhepsel tartışmalara noktayı koydu..
Kısacası,İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sakarya’da moral bularak, Ferizli, Karasu ve Kocaali’ye de uğrayarak, vatandaşları ziyaret etti, sorunlarını dinledi..
Dikkat ettiniz mi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sakarya’da hamaset nutukları atmadı..

AYAĞA KALK SAKARYA?
Ayağa kalk Sakarya” diye, nara atmadı..
Siyasetin bu genç, dinamik ve kadın yüzü, Sakaryalıların fabrikalarının nasıl satıldığını, topraklarının nasıl beleşine peşkeş çekildiğini, yatırımların nasıl yarım kaldığına dokunarak, Sakaryalıların yaralarını deşmedi..
“Pahalılık zaten milletin canına tak” diyor, bir de hamaset nutukları mı atsaydı yani?
Öyle değil mi?
Sakarya’da bir uyanış var!
Bunu İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in ve diğer parti genel başkanlarının Sakarya ziyaretlerinden de anlıyoruz..
20 Yıldır Sakarya’yı yönetenlerin her halde sorgulanma, değişim zamanı geldi..
Daha çok erken ama, bakalım bu seçim süreçinde daha nelere tanıklık edeceğiz?
Fakat, İYİ Parti’nin, Genel Başkanları Meral Akşener ve ikibi ile gümbür, gümbür geldiği aşikar!
Perşembe’nin gelişi, Çarşambadan belli olur ya?
Bakalım, Sakarya ayağa kalkar mı?
Yusuf Cinal yazıyor, 11 Mayıs 2022 Brüksel