Sevgili okurlar,
Türkiye gündemini sarsan haberleri sizlerle paylaştığımız gibi, bu konularla ilgili olarak görüş ve düşüncelerimizi de, hak, hukuk, adalet terazisinde tartarak sizlere ulaştırmaya gayret gösteriyoruz..
İnsanımızı bilgilendirme, haberdar etme yarışı, yazar, çizer, muhabir ve gazeteci arkadaşlarımızın, gün ile yarışı, hergün tekrarlanıyor..
Bizim Sakarya Gazetesi Ailesi olarak, bu konuda arkadaşlarımızın büyük bir özveri ile işlerine sarıldıklarını söylemeye gerek var mı?

BİZİM SAKARYA AİLESİ
Sevgili Adnan Y. Yüksel önderliğinde, Tuncer Kalaycıoğlu, Şeyda Şimşek, Serkan Çağlar, Mustafa Özbey, Erol Afşar, Mümtaz Özkök, Hasan Kurtiç, Orhan Topçu, Hasan Korkmaz, Tahsin Dayanç,  Ezgi Dilan Şeker, Nazım Aktürk, Umut Sıy, Aylin Yüksel, Oğuz Dizer, Doc.Dr. Muzaffer Tosun ve Gaga Erol ile sizlere daha farklı bir gazete hazırlamanın yarışını sürdürüyorlar..
Bu arada İmtiyaz sahibi olarak Azer Yüksel, Genel Müdür olarak Özgür Arık’ı unutmamak gerek!..

Sakarya gibi gelişmekte olan,büyük göç alan ve kültür yapısı yanında, ekonomik, sosyal yaşamı ile Sakarya’da gazete çıkarmak, hergüne haberler sunmak gerçekten zor!..
Bunun elbette bir maliyeti var!
Sınırlı resmi ilanlar, kurum ve kuruluşların çeşitli mesajlarını içeren duyuruları yanında, bazı eş dostların reklamlarıyla, gazete satışından elde edilen gelir ile böyle renkli, ofset, eleman çalıştıran bir gazeteyi ayakta tutmak gerçekten, büyük özveri istiyor..

SİYASİ İKTİDARIN KALESİ!
Siyasi iktidarın yüzde 70’lere varan oy aldığı ve başta Büyükşehir Belediyesi ile tüm ilçe belediyelerini elinde bulundurduğu bir İl’de, “gazete çıkarmak, çıkardığın gazeteyi dengede tutmak, yaşatmak, varlığını sürdürmenin” dayanılmaz yanları da var..
Bütün bunlara göğüs gerekn, şikayetleri, tepkileri dinleyen, sorgulayan ve ortama göre hareket eden, haklının hakkını teslim eden, eleştirileri de yerinde bulan bir anlayış ile bugünlere geldik, gidiyoruz..
Dile kolay!
Batmakta olan bir gazeteyi satın alan ve bugünlere taşıyan Sevgili Adnan Y.Yüksel’in, bu gazeteyi yaşatmak adına, ne tür fedakarlıklarda bulunduğunu, yakın dostları kadar bizlerde biliyoruz..

HERGÜNE FARKLI GAZETE!
Şöyle geri dönüp baktığımızda, Bizim Sakarya Ailesi olarak, hergüne, pırıl, pırıl, renkli gazeteler hazırlandığı ve ayrıca sanal ortamda, bu gazetelerin sayfalarının paylaşıldığını bilmeyinimiz mi var?
Şunu açık ve net ifade edeyim ki,Sakarya’da bundan daha iyi bir gazete hazırlamak, okur ile buluşturmak gerçekten büyük özveri istiyor..
“Gazetecilik” mesleğinin gereklerini yapan arkadaşlarımızın başına gelenleri hazırlayınız!
“Yapıcı eleştiri ve tepkileri, sataşma, engelleme, karalama” olarak algılayan, böyle yorumlayanların bu kadar çok olduğu bir kentte, yinede “Sakarya basını” görevini yapmaya büyük özen gösteriyor..
Bizim Sakarya Gazetesi de, bu manada her kesimin sesini duyurmada, imkanlar ölçüsünde görevini yerine getiriyor..
Artık herkesin, kendi haberini yapıp paylaştığı, kendi sanal gazetesini hazırladığı, bülten ve dergilere yer verdiği ve daha da önemlisi, görsel gazetecilik alanında farklı adımların atıldığı Sakarya’da, elbette yapılacak çok şey var?

DİJİTAL TEKNOLOJİ İLE YARIŞ!
Cep telefonu ile olsada, canlı yayınları ile yeni bir gazetecilik alanını dolduran arkadaşlarımız yanında, daha profesyonel olarak, kameraları, canlı yayın araçlarıyla, olay yerinde olanlar kadar, fotoğraf makineleriyle olaylara tanıklık eden, emekçi arkadaşlarımızın hakkını teslim etmek, gerekmez mi?
İşte,”kamuoyunun gözü, kulağı, sesi” olmak, öylesine özveri istiyor ki, “zaman ayırmak, sevmek, koşmak, durmamak bile haber akışını takibe” yetmiyor!
Sakarya’da, gazetecilik adına konuşacağımız çok şey var..
Bu kentte yaşayanların bilgilendirilmesi,haberdar edilmesi çok önemli..Bunu sadece devletin imkan ve kabiliyetleri ile yerine getirmek mümkün değil..
Öyleyse, özel kurum ve kuruluşlarında, bu süreçte, ellerini taşın altına koyması, bu kentten nemalananların da bu, “bu bilgilenmeye katkı sunmaları” sağlanmalıdır..
Maalesef, gazetelerimiz her gün, kent desteğinden mahrum, güne merhaba diyor!
Nerede bu kentin büyük kurum ve kuruluşları?
Onlarıın sesini, sadece bayramlarda, yılbaşı ve özel günlerde mi duyacağız?
Bizim Sakarya Ailesi olarak, bu kentin coşkularını, sorunlarını, güzelliklerini yazmaya, paylaşmaya, hep beraber, dün olduğu gibi bugünde varız!
Bu manada katkı sunan, yardımcı olan, görüş ve düşünceleri ile yeni ufuklar aralayanlara, bizimle olanlara, olmayanlara teşekkür ederiz!
Anlayışınız yeter!
Yusuf Cinal yazıyor, 25 Mayıs 2022 Brüksel