Bizim Sakarya olarak 2022-2023 sezonu için hakemlerin ve gözlemcilerin klasman resimlerini tek tek inceleyerek önünüze koymaya çalıştık. 
    Resme şöyle bir baktığımızda  biz ne görüyoruz ,siz ne görüyorsunuz. Siz derken hakem evini yönetenleri kast ediyorum. Son yıllarda maalesef  bizim ilin en önemli artısı Atilla Karaoğlan  ile Levent Gümüşdere’nin hakem performansı olmuş. 
    Özellikle Atilla Karaoğlan’ın geçirdiği  son sezon herkesin hakem gönlünü okşadı. Levent Gümüşdere’nin  TFF 2 ,Erkan Enginin Var hakemi olarak öne çıkmasının dışında  maalasef biz bu işte istenilen yerde değiliz.
    A klasman yardımcı hakem olarak Suat Güz ve Mehmet Akıncı’kın yanısıra Oğuzhan Yiğit karpuzun tek kişilik ordu gibi TFF 2 yardımcı hakemliği bana göre öksüz kalmış gibi. 
   Pandemi öncesi 35 Olan klasman hakem sayısının süratle gerileyerek, 23 düşmesini ben değil, İHK nin başında olanlar iyi okumalı. 
   C klasmanında gözlemci olarak sadece Fatih Sucuoğlunun olması sakaryaya  eksi yazar. Sadece omu?  Son yıllarda  bırakın Ulusalı , Bölgesele gözlemci  gönderememek olayının altı kalın eksi çizgileriyle donatılmalı. 
    Devam ediyorum, İHK li beyler iyi okusun. Bölgesel gözlemci kadrosunda olan Yılmaz kalk, Yasin Subaşı, Özgür Aygün  gibi hakemlik kariyerleri dolu, dolu olan isimleri ,hala Bölgesel Gözlemcilikte ne arar. Ha Yasin Subaşı halen Bölgesel gözlemci bile değil.
    Yazmaya devam edelim , belki okuyup beyin jimnastiği yapanlar olur. B klasman yardımcı, C Klasman yardımcı, C orta hakem klasmanı Sakarya’nın kolu kanadı kırık bölgeleri.  Kısacası bizim ilin yukarı ile irtabı kesik, kısacası dernek ve İHK bu konuda derdini iyi anlatamadığını düşünüyorum. 
     İlinde Süper ( belki kuvvetle muhtemel FİFA Olacak ) Atilla Karaoğlan gibi bir hakemin var ama ,  sana göre hakemlikte çok küçük illerin Klasmanlarda senden çok daha fazla hakemin varsa, bunu ben değil camiayı yönetenlerin iyi okuması gerekir. Birlikten kuvvet doğar, her konuda içerde birlikte olamazsanız, hala klişe olmuş çekimsizlikler bünyenizde dolaşıyorsa , el ele değilseniz  ,bugün bulunduğunuz yer sizin için iyi yerdir.
     Allah hakem şansı versin diyelim de, siz bu şansı ne kadar zorluyorsun ,onu hakem hizmet kantarına koyup iyi tartmak gerek. 
    Bakalım bu sezonun içinden karşımıza neler dikilecek. Daha zaman var, bu süre içinde dernek ve İHK yönetimi ilgili olan yerlerle dirsek temasına geçerse belki içinden hayra alamet yükselişler çıkabilir. Çünkü biz biliyoruz ki burası Türkiye ve her an her şey olabilir.