Ülkemizin son dönemlerdeki ekonomik durumunu güzel bir fıkra eşliğinde siz değerli okuyucularıma sunmak isterim. Fıkrayı çoğunuz biliyorsunuzdur ama ülkemizdeki duruma benzeterek anlatmam sizlerin ilgisini çekeceği düşüncesindeyim. Artık yaşanılan ekonomik hayatın akılla bir izahı kalmadı. Atalarımızda demiş ya izahı olmayan durumların mizahı olur diye buyurun.

Nasrettin hoca komşusundan bir gün ödünç olarak kazan ister. Kazan ile işi bitince kazanın içerisine tencere koyarak komşusuna iade eder. Komşu kazanın içerisinde tencereyi görünce şaşırır ve Nasrettin hoca’ya bu ne? Diye sorar. Nasrettin hoca “komşu gözün aydın senin kazan doğurdu” diye cevap verir.  Komşu tabi kazanın doğurmadığını bilir fakat bedava tencere işine geldiği için bu yalana inanmış gibi yapar. Kazan ile birlikte tencereyi alarak hoca ile vedalaşır. Bir süre sonra Nasrettin hoca komşusundan tekrar kazanını ister. Komşu tencere geleceğini düşünerek sevine sevine kazanını verir. Aradan günler geçer kazan geri gelmez, aylar geçer ses yoktur. Komşu artık dayanamayarak hocanın kapısına gider. Kapıyı çalar “hocam bizim kazan ile işin bittiyse geri alabilir miyim? ” der. Hoca üzgün bir şekilde komşusuna dönerek “ hiç sorma komşu senin kazan öldü” diye cevap verir. Komşu “nasıl olur hoca hiç kazan ölür mü?” der. Nasrettin hoca “kazanın doğurduğuna inanıyorsun be adam öldüğüne neden inanmıyorsun” diyerek cevap verir.

 Türkiye’nin yıllardır kazandığı birikimlerinin özelleştirmesinden gelen paralar ile yapılan yollar, hastaneler, yap-işlet-devret ile yaptırılan köprüleri gördük. Almanya bizi kıskanıyor, biz büyük işler yapıyoruz, yerli uçağımız göklerde, Türkiye tarihinin en büyük ekonomik büyümesini gerçekleştirdi. Kişi başına milli gelir rekor seviyede arttı, Çin’den bile daha fazla oranda büyüyoruz gibi… Bu örnekleri çoğalta biliriz işte bunların tamamı galiba kazanın doğurmasıydı. Elektriğe, doğalgaza, suya, sebzelere, meyvelere vb. her şeye gelen zamlar, artan faizler, doların yükselmesi, halkımızın fakirleşmesi, köklü firmaların iflas etmesi, inşaat sektörünün yaşadığı bunalım, bazı zenginlerin paralarını yurt dışına kaçırması, yani ülkemizde son günlerde yaşananlar da kazanın ölmesi gibi bir şey galiba…

Emeklinin aldığı ücret, kiralar, benzin fiyatlarına değinmiyorum. Asgari ücretle gelir sağlayan bir kişilik aile sadece ekmek yeseler dahi bu dönemde geçinemez. Devletin açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırları belli iken bu milletin bu şartlarda Allah yardımcısı olsun. Zamanında uygulanan yanlış politikaların bedelini millet olarak ağır ödeyeceğiz gibi duruyor. Sıfır faiz hedeflenerek atılan adımlarla gelinen sonuç çok farklı çıktı. Faiz sebep enflasyon sonuç mu bilmem ama ekonominin kötü olduğunu, ilkokul öğrencileri bile artık biliyor.