Yerel seçimlere sayılı günler kala belediye başkan adayları gece-gündüz demeden kapı-kapı dolaşıp seçim çalışmalarını sürdürüyor…

Gondol yakışır! Adaylar, çeşitli vaatler ve alışılagelmişin yanısıra uçuk projelerle seçmenlerin kapısını çalıyor… İzmit Belediye Başkan adayı Muharrem Tutuş da İzmit’i Venedik’e benzeterek, projelerinin birine “Gondol Projesi” adını vererek, seçim vaatleri arasına koymuş, fırsat buldukça tanıtımını yapıyor… Tutuş’un Gondol Projesi, halk nezdinde kabul görmemişe benziyor… Yöre halkı; “Her şeyimiz tamam da bir bu projemiz eksikti. Başkan adayımız, bölgede yağan yağış oranından haberdar değilmiş gibi elle tutulmayan projeyi bizlere sunuyor.” diyerek “Yoğun yağışta battı-çıktılarla menfezlerde, marina bölgesinde bahse konu olan “Gondol Projesi” oldukça işe yarar” şeklinde alaycı bir yorum da getiriyor. Tutuş ise “Gondol Projesi”nin kendileri için çok önemli olduğunu, Venedik gibi şehrin içinden dereler geçmese de yapacakları sahil düzenlemeleriyle derelerden uygun olanlarla bu projeyi hayata geçirebileceklerini söylüyor… Gelme su ile değirmenin dönmeyeceğini sayın başkan adayımız bilmiyor, sanırım!

Yarısını değil, tamamını hibe edin! Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, seçime 10 gün kala çiftçilere yarısı hibe olmak üzere gübre desteği vereceğini duyurdu…Gübre desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin, güncel Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgeleriyle birlikte Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bugün (20 Mart) mesai saati bitimine kadar başvurmaları istendi… Bunun sonucunda meyve ve sebze yetiştiricilerine, organomineral (kükürt, 8-20-0+10) taban gübresi verilecek… Bahse konu olan %50’lik gübre desteği, sadece meyve ve sebze üreticilerine verilecek ise tamamı neden hibe desteği olarak verilmiyor!

Başka işimiz kalmamış! İslam dinini değil, Arap kültürünü benimser olduk… Geçtiğimiz günlerde Gebze Belediyesi, ilginç bir duyuruya imza atmış… Belediyeye bağlı Güzide Gençlik Merkezi’nin Kütüphanesi için “Kütüphanemiz 1 Ramazan 1445 Tarihinden itibaren (pazartesi dahil olmak üzere) haftanın her günü sabah saat 09.00’dan gece 24.00’e kadar açık olacaktır” paylaşımını gençlik merkezinin sosyal medya hesabından yapmış. Bunu gören yöre halkı duyuruya tepki göstererek, “Bizler ne zaman “Hicri Takvim”e geçmişiz de haberimiz olmamış. Hicri takvime göre mi kütüphaneye davet ediliyoruz… Bunu yapanların ruh hallerini çok merak ediyoruz.” şeklinde serzenişte bulunmuşlar... Yerel seçimler öncesi bu ve benzeri paylaşımların yapılmasıyla seçmene nasıl bir mesaj verilmeye çalışılıyor… “Halka daha iyi hizmet nasıl yapabiliriz” onu düşünüp, hayata geçirin... Boş işlerle uğraşmayın!

Dolu heybe seçimi kazanır! Kocaeli’nde AKP adayı Tahir Büyükakın’ın rahatlığı dikkat çekiyor. Bu rahatlığı İzmit adayı Muharrem Tutuş için söylemek mümkün değil… Büyükakın, partisinin İzmit adayı Tutuş’un kazanması için elinden geleni yaparak, seçim çalışması yaptığı yerlere onu da yanında götürmesi dikkat çekiyor… Yapılan anketlere bakıldığında İzmitli seçmenler, başkanları Fatma Kaplan Hürriyet’i geçen döneme göre daha güçlü bir şekilde meclis çoğunluğuyla birlikte yeniden İzmit Belediye Başkanı olarak seçecekler…Seçim, yanında taşınan çanta ile değil, dolu heybeyle kazanılır bence!

Geçtiğimiz hafta sonu Gebze’deki meslektaşımı arayarak, Erkan Baş’ı sordum. Meslektaşım, Gebze’de Baş’ın sürpriz yapabileceğini, Kandıra ve Başiskele’de de sürprizi bağımsız adayların yapabileceğini söyledi… Meslektaşım ayrıca, Derince’de CHP’nin adayı Sertif Gökçe’nin ipi göğüslediğini de belirtti… Meslektaşımın araştırarak bana aktardığı bilgilerin doğruluğunu, 31 Mart’ta sandık başına gidecek halkımızın oyları belirlemiş olacak…

Kalan sayılı günler daha çok su kaldırır gibi görünüyor. Seçimlerin ülkemizin çağdaş bir geleceğe kavuşması yolunda hayırlı olması tek temennim.


 

SABRİ ASLIŞEN