Son günlerde,” Sakarya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Projesi’ni beğeniyoruz. İnşallah yakında kabulü de olacak!” gibi şeyler okuyorum.

    SBB, Raylı Sistem Projesi yaptı da, yazılı-görsel medyada ben mi göremedim?

   Raylı Sistem Projemiz şehirle, sivil-resmi-mesleki kent oluşumlarıyla görüşüldü, paylaşıldı; SBB Meclisi kabul etti, acaba ben mi savsakladım?

    Sakarya Büyükşehir ve Adapazarı belediyeleri AK Partili. Raylı Sistem Projesi varsa, yapım ve kredi onayı da kolay verilir. Öyle de olmalı, çünkü;

    Yerel Seçim yeni yapıldı ama. Zaman rüzgar gibi geçer. Raylı Sistemsiz şehirde ulaşım artık çok çileli. Yakında O eski AKP rüzgarı tersine eser?

    Adapazarı-Sakarya ilk seçimde O Çile faturasını Seçilmiş Yönetenlere keser.

   Sakarya Büyükşehir ve Adapazarı belediyeleri, AK Partili. Şu gün borçları ne kadar bilmem?

   Sakarya Büyükşehir’in bir Raylı Sistem Projesi varsa ve Hükümet Onayı Aşamasına gelmişse, sevinirim, bilmeye görmeye de bayılırım!

   Hatta,” Raylı Sistem Projesi hala yok! Nostalji Tramvayı başlıyor dendi. Ona bile razı olduk, O da ortada yok!” diye yazdığım için özür de dilerim!

   Adapazarı Merkezi ve Çevresine Raylı Sistem acil sorun. Sakaryalılar seçimi beklemeyip, siyaset dünyasına ısrarcı olmalı. O Projeyi onaylatmalı, başlatmalı.

   Ondan da önce; Adapazarı-Haydarpaşa Treni, Sakarya’nın sosyal ve ekonomik, güvenli ulaşım servetidir. Rayları hazır sayılır; 2 ayda O GAR’a Tren gelebilmeli.

     Bu yazıya neden gerek duydum: 

   Yine geçen hafta,” Maliye, SGK ve İller Bankası’na Borçlu belediyelere, genel bütçeden ödenen paylardan kesinti oranı % 40’tan % 50’ye çıkarıldı.

     Geçmişten kalan borçları olan belediyelere uygulanan % 25’lik kesintiye de % 25 ilave kesinti yapılacak. ” haberini de okudum.

     “ Olsun, bizim Büyükşehrimiz de, Adapazarı Bld.’si de AK Partili, Raylı Sistem yaparız.” dedim. Ama, O bencillikten yüzüme acı bir tebessüm de yapıştı!

   

    Acı tebessüm Ayrım kaygımdandır.

    Bu borçlu belediyelere genel bütçe kesintileri, ya muhalefetin kazandığı belediyeler için hazırlanmışsa? Kısa zamanda da uygulama başlarsa?

    AK Partili borçlu belediyelere uygulanır mı? Hiç sanmam ve onaylanan projeleri için yeni borçlanma kapıları da ardına kadar açılır.

    Bu da bana huzur ve güven içinde yaşlandığım ülkemde acı tebessüm olur! Böyle bir Ayrım benim hayatımda asla yaşanmadı, yaşanmasın da!

    AK Parti İktidarı, geçen Yerel Seçimlerde İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin gibi Büyükşehir Belediyelerini ve daha birçok belediyeyi kaybetti.

   Büyükşehir İstanbul’un kaybedilişi zor kabullenildi? Sanki O kabullenme süreci bugüne dek bitmeyen bir siyasi travma da yarattı?

   Öyle ki, her şey denendi, İstanbul yerel seçimi tekrar edildi. Kendi seçmeni bile AKP’ye görülmemiş bir tepki verdi; oy farkı 800 bini geçti.

   İktidar,İstanbul’da Büyükşehir Meclisi seçimini yenilememişti. Meclis çoğunluğu AK Parti’nin işine gelmişti. Birçok Büyükşehirde de öyleydi.

     AK Parti, kaybettiği belediye başkanlıklarındaki o meclis avantajını daha ilk gün,” Topal Ördek ” diye tanımladı;

     Aba altından,” Büyükşehir Belediyelerini kaybettik, ama meclis çoğunluğu bizde, kolay çalışamazsınız!” mı denilmişti?

     Öyle de oluyor gibi?

    İstanbul’da AK Parti zamanında, para yokluğu veya müteahhit anlaşmazlığı nedeniyle, kaç yıldır duran ve eskimeye başlayan bir dolu metro yapımı vardı.

    CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, imar ve ulaşım projelerine Meclis onayları verilmedi. AKP döneminin duran Raylı Sistemleri için bile.

     CHP’li İstanbul Büyükşehir her şeye karşın, yapımı durmuş metro-raylı sistemlerini hayata geçirip, tek tek açıyor.      

    Ee, şimdi genel bütçeden gelen gelirlerinin yarısı kesilecek mi? Salgın hastalıkla ölmeme savaşı veren halka, bedava ekmek dağıtan bir Büyükşehir;

    Bütün engellere karşın, 15-16 milyon insanın ulaşım raylı sistemini yapmaya devam ediyorsa, O’nun önüne engeller çıkaran siyaseti halk görmez mi?

     AK Parti geçtiği yollardaki tüm köprüleri kendi iradesiyle yıkıyor. Her seçimde büyük bir hızla oy kaybetti. Yapılan tüm yerel seçim anketleri de bunu söylüyor.

    Siyaseti boş veremiyoruz; ülke de, halk da çok şey kaybediyorsa düşüneceğiz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.