CHP’nin 38. Kurultayını geride bıraktık. Kazanan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte değişim naraları atan güruha liderlik eden Özgür Özel oldu ‘mu demeli acaba?’ Zira kendisi de en büyük kozunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğunu bulduğu her fırsatta ifade ediyor. Hatta kongre gününde de yaptığı açıklamada yıldız futbolcu olarak tanımladığı Ekrem İmamoğlu’nu seçimlerde öne çıkaracağını açıkladı.

Kurultay gününe kadar İl Kongrelerinde yaşananlar herkesin malumu. Şehirler, özellikle büyükşehirler adeta bölünmüşlüğü yaşadı. Belediye imkanlarıyla propagandalar yürütüldü. Gelinen noktada herkesin istediği değişim grubu kurultayı kazandı. Kazandı kazanmasına da gerçekten değişim vadediliyor mu? Kurultayda sahnede mikrofonu eline alan iki adayda birbirinin kopyası açıklamalara imza atarken, 13 seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, koltuğu bırakmamak için adeta bir savaş verdi.

SELAMLAR SABAHLAR

Kongrenin başlamasının ardından sırayla kürsüye çıkan adaylardan ilki Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 12 kaybedilen seçimin üzerine 13. Seçimiyle adeta harakirisini yapan Kılıçdaroğlu, mikrofonu eline alır almaz herkesin tepki gösterdiği söylemlerine devam etti ve Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya selam gönderdi. Değişim, değişim diye bağırıp delegelerden oy isteyen Özgür Özel de kürsüye geçtiği anda aynı şeyleri yaptı ve Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya selamlarını eksik etmedi.

Bunca zamandır vatandaşa kulaklarını tıkayan CHP üst yönetimi, aynı hataları yapmaktan bıkmadan yollarına devam ederken, değişim söylemlerinin ardından da yine aynı söylemler, yine aynı mantalitenin çıkması açıkçası şaşırtmadı.

İTİRAFLAR, ARKADAN BIÇAKLAYANLAR

Atatürk’ün partisinin genel başkanı olmakla övünen Kemal Kılıçdaroğlu, halk ile iç içe olmak yerine isteklerinin tam tersi politikalar sürdürmeye devam ederek kaybettiği seçimin suçunu yine başkalarına atmaktan geri kalmadı. Seçim sürecinin en başından beri tüm Türkiye’nin “KK aday olmasın” sloganlarına kulaklarını tıkayan Kemal Kılıçdaroğlu, bu süreçte sırtından bıçaklandığını iddia etti. Daha sonrasında kürsüde konuşma yapan CHP Onur Üyesi Sabri Ergül, “Yaptırdığımız kamuoyu oylamasında Erdoğan’ı İmamoğlu ve Yavaş geçiyordu. Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın %4 altındaydı. Halkın oy verecekleri adayların yolunu kestiniz kendinizi aday yaptınız. Yalnız siz değil Türkiye kaybetti” sözleriyle kimin arkadan bıçakladığını gözler önüne serdi.

YÜZÜME SÖYLESEYDİN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun alınganlığı üzerinde olacak ki kürsüde konuşmasını yapan Özgür Özel’in ardından tekrar mikrofonu eline aldı ve “Kaç senedir yanımdasın. Keşke burada anlattıklarını yüzüme karşı söyleseydi” diyerek rakibine tepki gösterdi. Üstelik trip atar gibi konuşmasında “Bay Kemal’in arkadaşı olmak için vefalı olacaksın. Bay Kemal’in yol arkadaşı olacaksan, Bay Kemal’i arkadan hançerlemeyeceksin” dedi. Değişim isteyenlere tepkisini göstermekten geri kalmayan Kılıçdaroğlu, kaybedilmiş seçimin ardından ilk iş değişim diyenleri değiştirdiğini belirtti. Neden? Bu kadar kaybın üstüne yanlış giden her şeyi değiştirmek isteyenlere karşı bu tepki neden? Neyse ki artık değişmişmişler geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki CHP ile bir ittifak içerisine girmeyeceğini açıklayan ve belediye başkan adaylarını açıklamaya başlayan Meral Akşener’in tutumundan dönüp dönmeyeceği merak konusu. Bakacağız, kimin planları daha büyükmüş göreceğiz…