Bakan Uraloğlu'nun açıklamalarına göre bu proje sadece bir ulaşım projesi değil, aynı zamanda teknoloji geliştirmeyle ilgili bir inovasyon. Süper hızlı tren hattı sayesinde 20-25 milyonluk bir nüfusa neredeyse kapıdan kapıya seyahat imkanı sunulacak.

Uraloğlu, "Ankara ve İstanbul arasında da yüksek hızlı tren projemiz var. 350 km hızla seyahat edeceğimiz projemiz var. Bu projenin ötesinde yeni bir otoyol projesi için de çalışmalara başladık." ifadelerini kullandı.

Bakan, Türkiye'nin elini güçlendirecek bu projelerin yanı sıra Ankara ve İstanbul arasında yeni bir otoyol projesi de olduğunu belirtti. Şu an iki şehir arasında bölünmüş bir yol bulunmaktayken, Bolu Dağı'ndan geçen mevcut otoyolun alternatifine ihtiyaç duyulduğunu, araç sahipliğinin 2002'de 8 milyondan bu yıl 28 milyona çıktığını ve bu nedenle yeni yollara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Yeni projelerle birlikte Türkiye'nin ulaşım altyapısının güçleneceğini belirten Uraloğlu, "Sadece iki il arasındaki ulaşımı değil, orta koridorda bulunan Türkiye'nin elini güçlendirmiş olacağız." dedi.