Değerli sayfa okurlarım,

Deprem gerçeği, aklımızdan çıkarmamamız ve tedbir almamız gereken bir konu. 1943 – 1967 ve 1999 yıllarında Sakarya’yı vuran depremlerden öğrendiğimiz,  30-35 yılda bir, büyük bir deprem yaşamaktayız. 1999 depreminin üzerinden 22 yıl geçti. Büyük bir deprem yakında kapımızı çalacak. Bu sebeple, Zorunlu Deprem Sigortası “DASK” hakkında sıkça sorulan sorulara cevap vereceğim.    

 • Zorunlu deprem sigortasını yaptırmak zorunlu mu? Kanun gereği Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) olmayan konutlar için tapu dairelerinde ve elektrik ve su idarelerinde işlem yaptırmak mümkün değildir. DASK poliçeniz yoksa olası bir depremde devletten yardım alamayabilirsiniz.
 • Zorunlu deprem sigortası hangi teminatları kapsıyor? DASK poliçeniz ile depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami (dev dalga) ve yer kaymasının  neden olacağı maddi zararlar, poliçedeki limitler kadar karşılanır.
 • Zorunlu deprem sigortası primlerinde hangi durumlarda indirim yapılıyor? Poliçe süresinin sonunda mevcut poliçenin en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, tarife üzerinden birinci, ikinci ve üçüncü yenilemelerde % 10 ,üçüncü yenileme sonrası yenilemelerde ise % 20indirim yapılır.
 • Zorunlu deprem sigortası ile hangi binalar teminat altına alınıyor? Meskenler ve bağımsız bölümler, mesken olarak inşa edilmiş binalar, Kat irtifakı tesis edilmiş binalar, Tapuda henüz cins tashihi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı "arsa vs." olarak görünen binalar, Tapu tahsisi henüz yapılmamış kooperatif evleri teminat altına alınır.
 • Oturduğum konut tapuda arsa olarak gözüküyor, DASK yaptırabilir miyim? Tapuda arsa veya tarla olarak gözükse de mesken olarak inşa edilmiş binalar için DASK yaptırılabilir. Bağımsız tapusu olmayan konutlarda ise sigorta yaptıranın beyanına dayanılarak sigorta yaptırılır.
 • Oturduğum konut hazine arazisine kaçak olarak yapılmış, DASK yaptırabilir miyim? Yaptıramazsınız.
 • Oturduğum konutun tapusu var ancak inşaat ruhsatı yok. DASK yaptırabilir miyim? EVET
 • Oturduğum konutun tapusu var ancak iskanı yok. DASK yaptırabilir miyim? EVET
 • Kat mülkiyeti olmadan zorunlu deprem sigortası yaptırabilir miyim? EVET
 • Zorunlu deprem sigortasında sigorta bedeline arsa bedeli dahil midir? Sigorta bedeline, konutun arsa bedeli dahil değildir.
 • Zorunlu deprem sigortası poliçesi yaptırmak için gerekli bilgiler nelerdir? Sigortalının adı, adresi, telefonu, cep telefonu, T.C. Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası (Tüzel Kişiler için), açık adres, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı, hasar durumu, tapuda yazan brüt m2, kullanım şekli bilgileri gereklidir. Yanlış beyandan doğabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.
 • Zorunlu deprem sigortasında evde bulunan eşyalar teminat kapsamında mıdır? Zorunlu Deprem Sigortası sadece binaları kapsamaktadır. Evde bulunan eşyalar teminat haricidir.
 • Zorunlu deprem sigortasını işyerleri de yaptırabilir mi? Tapuda ticarethane olarak geçen işyerleri ve sanayi tesisleri bu sigortayı yaptıramaz. Ancak tapuda mesken olarak geçen binalardaki dükkan, büro gibi işyerleri bu sigortayı yaptırabilirler.
 • Zorunlu deprem sigortasında ödenecek hasar tazminatında muafiyet uygulanıyor mu? Zorunlu Deprem Sigortasında her bir hasarda, poliçede yazılı sigorta bedelinin %2'si oranında tenzili muafiyet uygulanır.
 • Hasar ödemesi ne kadar süre içinde yapılmaktadır?  En geç 1 ay içerisinde yapılır.

Kalın Sağlıcakla,

Hasan KORKMAZ.  elitlersigorta@elitlersigorta.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.