CHP Adapazarı Gençlik Kolları üniversiteli gençlerin yurt sorunu çektiğini belirterek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, üniversite öğrencileri için KYK yurtlarının yetersiz olduğuna vurgu yapıldı.

AKM önünde yapılan açıklamayı Gençlik Örgütlenmelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Üniversite öğrencisi İbrahim Faruk Demir yaptı. Açıklamada aynı zamanda CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin ve parti üyeleri de bulundu.

Demir yaptığı açıklamada, “Bugün burada bulunmamızın sebebi, artan kira fiyatları ve Sakarya’mızda bulunan üniversite öğrencisi sayısıyla örtüşmeyen, öğrenci talebini karşılayamayan öğrenci yurdu eksikliğidir” diyerek rakamlarla Sakarya’da bulunan öğrenci yurtlarını sıraladı.

“Sınavın iptali ve özür yetmez” “Sınavın iptali ve özür yetmez”

“5’te 1’i bile değil”


Sakarya'da toplam 12.750 öğrencinin KYK yurtlarından faydalanabildiğini söyleyen İbrahim Faruk Demir, “100.000'e yakın üniversite öğrencisi bulunan Sakarya'da, KYK yurdu kapasitesi öğrenci sayısının 5'te 1'ine bile yetmiyor. Açlık ve sefaletle boğuşan Türkiye'de bu rakamlar acı verici ve hükümet adına utanç tablosudur. KYK yurtlarında kendisine yer bulamayan Üniversite öğrencileri ortalama fiyatı 4.000 lira olan kiralık dairelere mahkum bırakılmaktadır. Bu öğrencilerin büyük bölümü kira parasını toplayabilmek için kafelerde veya başka iş kollarında sigortasız, asgari ücretin altında, günlük 10 saatten fazla çalışmak zorunda bırakılmaktadır” dedi

“Çözüm bulmalıyız”


Bir yandan okuyup bir yandan çalışan öğrenciler hayatla mücadele ettiğini vurgulayan Demir, “Yüksek enflasyona, yüksek ev kiralarına ve pahalı gıda ürünlerine maruz kalan gençlerimiz nereye yetişeceğini şaşırmış durumdadır. Bu vahim durum acil şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde büyük  Atatürk'ün, Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet ettiği Türk gençliği, elimizden kaymaya devam edecektir. Bu sıkıntılara çözüm bulunamazsa, gençlerimiz arasında yurtdışına gitme isteği, maalesef her geçen gün katlanarak artacaktır. Ülkemizin en büyük zenginliği olan genç nüfusa imkan sağlamalı ve yaşadığı sıkıntılara çözüm bulmalıyız” şeklinde konuştu


“Kalan kısa ömrünüzde gençler için bir şey yapın”


Suriyeli sığınmacılara 40 milyar dolar para harcadığını itiraf eden hükümet yetkililerinin, memleketimizin öz evlatları için de bir şeyler yapmasını bekliyor ve umut ediyoruz diyen Demir, “Bu zamana kadar sorumluluklarınızı yerine getirmediniz, bari iktidarınızın kalan kısa ömründe gençliğin faydasına bir şey yapmanızı ümit ediyoruz. Herhangi bir girişim yine olmazsa gençlerimizden biraz daha sabır bekliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara geliyor. İktidarımızda bu sorunu çözeceğimizi yineliyoruz” ifadelerini kullandı.