Eskişehir’de üretim yapan ve 33 ülkede hizmet veren Esvera Cam ve Alüminyum firmasının ihracat müdürü Fatma Yurtseven, yüksek enerji tasarrufu sağlayan cam balkonlara yoğun talep olduğunu belirtti.

Hava sıcaklıklarının ülke genelinde artışıyla birlikte, balkon ve teraslar da kullanılmaya başlandı. Özellikle ev balkonlarının daha kullanışlı olması için cam balkon talepleri de her geçen gün artıyor. Evlerin balkon kısımlarını hem yaz aylarında hem de kış aylarında daha kullanışlı hale getirmesi nedeniyle vatandaşların yoğun talep gösterdiği cam balkonlar, yüksek miktarda da enerji tasarrufu sağlıyor. Yaz aylarında daha serin kış aylarında ise daha sıcak alan oluşmasında etken rol oynayan cam balkonların yoğun talep aldığını belirten Yurtseven, “Talepler genellikle mart, nisan ve mayıs aylarında daha da fazla yoğunlaşıyor” dedi.

“Cam balkonlar çok ciddi enerji tasarrufu sağlıyor”

Cam balkonların özellikle enerji tasarrufu açısından büyük avantaj sağladığını belirten Fatma Yurtseven, “Cam balkon her evin, her konutun olmazsa olmazıdır. Biz soğuk bir şehir olan Eskişehir’de yaşıyoruz. Aslında sadece Eskişehir’e değil, biz tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Diyarbakır, İzmir ve Tekirdağ’dan da müşterimiz. Çok talep görüyoruz. Genellikle yurtdışında da çok fazla talepte bulunan müşterimiz oluyor. Bu ürünler çok ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyor. Genelde balkonları ya da mutfakla balkon arası bölmeleri kapatıyoruz. Enerji tasarrufuyla beraber kışın da kendinize oturma alanı oluşturmuş oluyorsunuz. Yazın da aynı şekilde. Ayrıca yazın evi rüzgardan korurken, kışın da soğuğu engellersiniz. Şu anki cam balkonlar panoromik bir görüntü sağlıyor. Yani dışarıyı profilsiz şekilde cam yokmuş gibi izleyebilirsiniz. Günümüzdeki ürünler o şekilde. Biz ısı yalıtımlı ürünler de yapıyoruz. Zaten bunlar Eskişehir’in olmazsa olmazıdır” dedi.

“Şu anda çok yoğun bir talep var”

Yaz aylarının girişinde çok yoğun bir talep oluştuğunu ve hatta siparişlere yetişmekte zorlandıklarını belirten Esvera Cam ve Alüminyum İhracat Müdürü Fatma Yurtseven, şu ifadeleri kullandı:

“Talepler genellikle mart, nisan ve mayıs aylarında daha da fazla yoğunlaşıyor. Kışın montaj yapılamayacağı için ya da zorluğundan dolayı çok talep görmüyoruz diyebiliriz. Eylül ve ekim aylarında çok fazla talep görmeye başlıyoruz. Şu anda çok yoğun bir talep var, biz siparişleri yetiştiremiyoruz.”

Kaynak: iha