Oy Sayımının Başlama Saati

YSK'ya yapılan başvuruda, sandık kurullarının saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlayacağı belirtilmişti. Ancak, ramazan ayında oruç tutan sandık kurulu görevlilerinin sadece su ile oruç açmaları halinde, sayım işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülemeyeceği endişesi dile getirilmişti. Bu bağlamda, görevlilerin iftar saatlerinde kısa bir mola verip vermeyeceği konusunda bir soru işareti oluştu.

YSK'nın Kararı ve Yasal Dayanak

YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un ilgili maddesini hatırlatarak, oyların sayım ve döküm işlemlerinin derhal ve aralıksız başlaması gerektiğini vurguladı. YSK'nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de benzer bir düzenlemenin olduğu belirtilerek, oy sayım işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiği oy birliğiyle karara bağlandı.

Seçim Yayın Yasağı

31 Mart Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, seçime katılan partiler ve adaylar için siyasi reklam yayınına ilişkin sınırlamalar getirildi. Seçimden önceki son 24 saat içinde siyasi reklam yayınlanamayacak. Bu süre zarfında televizyon, radyo ve diğer yayın organlarında siyasi reklam, seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak.

Seçime katılan siyasi partiler ile adayların propaganda faaliyetlerinin yayını, seçim gününden önceki gün saat 18.00'e kadar serbest olacak. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), medya hizmet sağlayıcılarını, bu kurallara uymaları konusunda uyararak, siyasi reklamların yayınlanmasının yasak olduğu süreyi hatırlattı.

Editör: Serkan Çağlar