Kesin Olmayan Sonuçlar ve Partilerin Oy Oranları

Yapılan seçimlerde, CHP yüzde 37.7 oy oranı ile 17 milyon oy alarak birinci parti oldu. AK Parti yüzde 35.5 oy oranı ile 16 milyon oyu geçti. Diğer partilerden Yeniden Refah Partisi yüzde 6.2, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 5 ve İYİ Parti yüzde 3.8 oy aldı.

İtiraz Süreci ve Takvimi

2 Nisan itibarıyla başlayan itiraz süreci, ilk olarak İlçe Seçim Kurullarında ele alınıyor. Özellikle Kırklareli, Hatay, Iğdır gibi illerden ve sonuçların yakın olduğu ilçelerden itirazların gelmesi bekleniyor. İlçe Seçim Kurulları, 4 Nisan saat 17.00'ye kadar itirazları karara bağlayacak.

İtirazların reddedilmesi durumunda, süreç İl Seçim Kurullarına taşınacak ve 5 Nisan'da sona erecek. İl Seçim Kurulları, kararlarını iki gün içinde verecek ve 7 Nisan Pazar günü sonuçlar ilan edilecek.

YSK'nın Rolü ve Kesin Sonuçların Açıklanması

Eğer İl Seçim Kurullarının kararlarına itiraz edilirse, siyasi partiler 10 Nisan'a kadar YSK'ya başvurabilecek. YSK, itirazları üç gün içinde değerlendirerek karara bağlayacak. Böylece, tüm itiraz süreçleri tamamlandıktan sonra, kesin sonuçlar 13 Nisan'da YSK tarafından duyurulacak. Bu tarih, Türkiye'nin yerel yönetimlerinin gelecek beş yılını şekillendirecek önemli bir dönüm noktası olacak.

Editör: YUSUF CİNAL