Sakarya’da hiç haberimizin haberi olmayan projeler küt diye ortaya çıkar. Köyler, Meralar, Kamu arazileri yok etmede de artık ipin ucunu kaçtı.

Kocaali’de Kimya Organize Sanayi Bölgesi kurulması gibi melanetler sessiz sedasız gündeme geliverir oldu.

Kocaali’den acaba O işin içinde, ucunda olan da var mı? Çünkü bu tür işlerde içerden 3-5 kişiye yalanma payı verilebilir? Oysa orada hayat bitecek!

Asit ve kimya yüklü Karadeniz rüzgarları bölge halkının sonunu getirir.

Yerle bir edilen Karasu doğası önünüzdeki bir örnek. Karasu Serbest Bölgesi kurulacak,“ 100 Bin kişiye İŞ” denmişti. Manşetler atıldı;1 kişilik iş kuruldu mu?

“ Tersaneler Bölgesi Karasu!” dendi. Tek Tersane vardı; O da 3-5 yıl sonra battı; hala enkazı orada mı bilmem?

Sakarya dört tarafından yok edilmesin! Kuzeyden seçtiğiniz(?) milletvekilleri nerede? Kendileri epey değişmiş, gelişmiştir de; Siz, Kuzey?

Sizin hakkınıza Kimya OSB mi düşecek? Sakarya’da hedef Bacasız Sanayi’dir!

Adapazarı ile Kaynarca, Karasu, Kocaali, Melen arası(?) delik deşik. Sahil Yolu, İst. İçin Melen Barajı Su Hattı, 2. TEM, 2. YHT Demiryolu, Karasu- Filyos Demiryolu.

Karasu Limanı’nı doğru yerde, doğru muydu? Karasu’nun cennet sahillerine trilyonlar döktüler. Yaratılmış Doğanın intikamı ders olmadı.

Karasu HARASI gençliğimin unutulmaz bereket durağıydı. Kuzeyin hayvancılık ve tarım serveti O koskoca Hara yok edildi. Yeni Duble Yol son darbe gibi oldu.

***

Ak Parti 17 yıldır İktidar…AK Parti ve Sakarya’daki Yönetenler, 17 yılda haklı, doğru plan ve projelerle İli geliştiremedi.

Sakarya Üniversitesi’nin, hemen her ilçeye bir meslek yüksek okul açması bizim için en ucuz ve kolay çözüm oldu. Ama onlara da artık talep yok gibi?

Dev projeler yok muydu? Vardı; AKP zamanında körletilen çarpıcı 2 somut Dev Projeyi hatırlatayım:

Sakarya’nın kuzeyini cennete çevirecek 2 Dev Proje vardı.

Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası ( ATSO-şimdiki adı SATSO ), Valilik, Sakarya Üniversitesi, Ülkenin Akademi Dünyası ile Sakarya Nehir Ulaşım Projesi yaptı.

Yıllarca çalışıldı, yurt içi-yurt dışı araştırmalar, halka açık konferanslar düzenlendi. Ciltler dolusu proje kitapları hazırlandı.

Bakanlıklara ve Hükümete sunuldu…Sakarya Nehri Ulaşım Projesi yılın en değerli İl Projesi seçildi.

Kuzey Sakarya için rüya gibi bir gelecekti. Önce bir Deprem; sonra ekonomik kriz, sonra da AK Partili yıllar O rüyanın kötü sonu oldu.

Katrilyonlarca Deprem Vergisi toplandı; Rüya projeler 2002 sonrası unutuldu.

***

Sakarya’da İLK Tarım Arazilerinin Toplulaştırılması Projesi de AKP ve Kuzey için iyi bir şanstı. Ama, O Proje de bir Siyasi Hezimete dönüştü:

Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım Köylülerimiz, büyük özverilerle O projeye imza attı. Dernekkırı Arazi Toplulaştırma Projesini Devlet Planlama da onayladı.

Sakarya’da, böylesi zor bir projeye pek itiraz eden çıkmadı. Proje Hükümet Programına da girdi. Sanırım resmi gazetede de yayınlandı.

AK Partinin genel yapısında(?) hatalarını söyleyenlere inanılmaz tepkiler vardır? Hatalar söylenmez, tartışılmazsa yıkımlar olur. Yazarız, höykürülür…

Geriye dönüp bir baksınlar; 2002 Sonrası seçilen AKP Sakarya Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl Yönetenleri; 2002 kadroları düzeyinde olabildi mi?

Parti içinde de, TBMM’de de, Hükümet’te de bu somut olarak görülür. Bir Bakan çıkaramayan Sakarya olduk, bu bile yetmez mi?

Bugün de, buralarda tepeden konuşup, vaatler verenler sizi yanıltmasın!

Tarım Arazileri Toplulaştırma Projesi Ankara’da-Hükümette yerle bir edildi. Sakarya’yı temsil eden parlamenterler tarihi hatalar yaptılar, sustular.

Sakarya’ya yıllarca Arazi Toplulaştırma projesinin iptalini duymadı. Hükümet gücümüz bu kadar olunca, Sakarya Yol Geçen Hanı yapıldı; nasıl?

Örnek; İstanbul 3. Boğaz Köprüsü’nün 2.TEM yolu, Yenikent’teki Valilik binamızın güneyinden geçip, Sakarya nehri üzerinden Akyazı’ya bağlanacak!

2. YHT Projesi de oradan geçecekmiş : -) Bence, O YHT LAFI biraz, Sakarya’yı duman edip vız diye geçen 1.YHT fiyaskosuna mazeret gibi.

Dikkat edin; Sakarya’ya kendilerini affettirmek için üst üste yeni trenler geliyor, gelecek! Çünkü;

1.YHT tünelleri bitiyor. YHT Arifiye’de durmadan Sapanca’ya geçecek! Bizim işimiz, Sakarya’nın yarınları için Sakaryalıları uyarmaktı, O da bu kadar olabildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.