İSTANBUL (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) Türkiye Bursları programı ile Türkiye'de eğitim alan yabancı öğrencilerin düzenlediği "Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Festivali"nde dereceye giren filmler, düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde dün başlayan ve bugün sona eren festival kapsamında, yarışmaya katılan filmlerden bazılarının gösteriminin yanı sıra paneller düzenlendi.

Koordinatörlüğünü Afganistanlı öğrenci Vega Moqarabi ile İtalyan öğrenci Gesufrancesco Petrillo'nun üstlendiği festivalin ödül töreninde konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, dünyanın dört bir yanından 15 binin üzerinde öğrencinin Türkiye Bursları kapsamında Türkiye'de öğrenimini sürdürdüğünü söyledi.

Eren, "Uluslararası öğrencilerimiz bize ailelerinin, ülkelerinin ama bunlardan önemlisi ülkelerinin geleceğinin emanetleridir. Çünkü her biriniz inşallah Türkiye'de eğitiminizi alıp ülkenize döndükten sonra siyasetten iş dünyasına, akademiden bürokrasiye çok farklı dallarda çok iyi konumlara gireceksiniz. Hem kendi ülkenizde, ana vatanınızda hem de artık ikinci ana vatanınız haline gelmiş Türkiye'ye çok büyük katkılar sağlayacaksınız." dedi.

- Festivale 60 kısa film başvurdu

Festivale başvuru yapan 60 kısa filmin 30'unun Türkiye Bursları öğrencileri tarafından çekildiğini ve bu filmlerin 15'inin gösteri için seçildiğini aktaran Eren, şöyle devam etti:

"Kısa filmlerimiz, öğrenci arkadaşlarımız ve konunun ilgilileri tarafından burada merakla izlendi. Kendi derdini, kendi hikayesini veya başkalarının derdinin ve hikayesini kendi zaviyesinden, kendi gözünden, kendi kamerasından dünyaya kısa film ile anlatan çok farklı coğrafyalardan, çok farklı kültürlerden, çok farklı dillerden gelsek de aynı düşündüğümüzü, aynı hissettiğimizi bize gösteren bir kültürel çeşitliliği uluslararası öğrencilerimize sağlıyoruz."

Bugün dünyanın her yerinde bir Türkiye mezununa rastlanabileceğine işaret eden Eren, "Bir iş adamı bugün dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin, orada Türkiye mezunu arkadaşlarımız kendilerine rehberlik ederek dil bariyerini aşmalarını sağlıyor ve bu Türkiye mezunları ülkelerinde bakanlık yapıyor. İş dünyasında, kendi ülkelerinde vergi rekortmeni oluyor. Bürokraside üst düzey mevkilere geliyorlar. Ekonomik katkısının yanı sıra Türkiye'ye olan sempatinin artmasını da sağlıyorlar. Türkiye'nin gönüllü birer elçisi oluyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Abdullah Eren, bu yıl öğrencilerin talebiyle ilk defa düzenlenen Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Festivali'nin ilerleyen yıllarda devam edeceğini sözlerine ekledi.

- Ödüller

Konuşmaların ardından festivalde dereceye giren filmlerin ödülleri takdim edildi.

Jüri üyeliğini Faysal Soysal, Mehmet Lütfi Şen ve Zeynep Esra Kara'nın üstlendiği yarışmada "En İyi 1. Film" ödülü Kırgız öğrenci Aizada Alymbek'in yönettiği "Chanyrak" filmine, "En İyi 2. Film" ödülü Kuzey Makedonyalı öğrenci Besa Tusha'nın yönettiği "Xhelo'nun Gözünden" belgeseline, "En İyi 3. Film" ödülü ise ABD'li öğrenci Athula Samarakoon'un yönettiği "Loving Bill" belgeseline verildi.

"Jüri Özel Ödülü"nü de Alman öğrenci Lahiru Madushanka'nın yönettiği "Showboat Sailor" filmi aldı.

Kaynak: aa