Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yusuf Parlak, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan Srinakharinwirot Üniversitesi’nde “Geleneksel Türk Ebru Sergisi” açarak ebru sanatı üzerine workshop etkinliği gerçekleştirdi.

Sergi açılışını Srinakharinwirot Üniversitesi Rektörü’nün gerçekleştirdiği etkinliğe, protokol üyeleri, öğretim üyeleri ve pek çok öğrenci katılım sağladı. Etkinlikte canlı ebru performansı da sergileyen Doç. Dr. Yusuf Parlak, katılımcılara kendi ebrularını yapmalarına imkan sağladı. Yusuf Parlak ayrıca protokol üyelerine ebru tablolarından ve el yapımı kağıtlarından hediye etti.

Etkinliğin oldukça verimli geçtiğini dile getiren Parlak: “Geleneksel Türk Sanatlarımızın bir parçası olan Türk Ebrusunu Tayland’da sanatseverlerle buluşturmaktan büyük mutluluk duydum. Yapmış olduğum el yapımı kağıtları da inceleyen protokol üyelerine kağıdın üretim ve sektörde kullanım alanlarıyla ilgili bilgiler verdiğim etkinlik oldukça ilgi gördü” ifadelerinde bulundu.

Önümüzdeki dönemlerde Srinakharinwirot Üniversitesi Rektörü ile Düzce Üniversitesi’nin ortak çalışmalar yapılabileceği üzerine değerlendirmelerde bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Yusuf Parlak, “Srinakharinwirot Üniversitesi Rektörü ile Tayland’da yetiştirilen muz ağaçları gövdelerinin, tam bir kağıt hammaddesi olduğunu ve bu hammaddenin işlenerek Taylan ekonomisini katma değer katabileceği üzerine konuştuk” dedi.

Kaynak: iha