Çetin: 12 Eylül darbesi sürüyor

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin: 12 Eylül darbesinin 41. yılında 12 Eylülcülerin kendileri mezarda, fikirleri iktidardadır.

Çetin: 12 Eylül darbesi sürüyor

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin: 12 Eylül darbesinin 41. yılında 12 Eylülcülerin kendileri mezarda, fikirleri iktidardadır.

Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
13 Eylül 2021 Pazartesi 10:32
Çetin: 12 Eylül darbesi sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, 12 Eylül askeri darbesini yapanların yargılanıp cezalandırılamadığı gibi kurdukları rejimin bütün kurumlarıyla ayakta olduğunu belirterek, "Bu toprakların insanları olarak, özgürlük, eşitlik, demokrasi, barış ve kardeşlik mücadelemizi; mevcut siyasal iktidara karşı, toplumsal muhalefet içerisinde, demokrasi mücadelesi verenlerle yan yana, omuz omuza birlikte vermeye devam edeceğiz" dedi. 

Ayşe Füsun Çetin, 12 Eylül askeri darbesinin 41'inci yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 41 yıl önce gerçekleştirilen 12 Eylül askeri darbesinin, her türlü demokratik tepkiyi baskı ve zorla sindirdiğini,  işkenceyi/devlet terörünü kurumsallaştırdığını, siyasi partileri, sendikaları, meslek örgütlerini kapatarak örgütlü toplumu lağvettiğini hatırlattı. 12 Eylül askeri darbesini yapanların yargılanıp cezalandırılamadığını, darbecilerin yargılanmadan ve ceza almadan öldüğünü ifade eden Çetin, ". Darbecilerin yargılanması bir yana kurdukları rejim bütün kurumları ile hala ayakta. Yaptıkları Anayasa yürüklükte, yaptıkları yasaların çoğu yürüklükte. Dahası 12 Eylül askeri faşist darbesinin pek çok uygulaması 41 yıl sonra tekrar gündemde" ifadelerini kullandı.

'15 TEMMUZ'DA ANAYASA ASKIYA ALINDI'

Çetin şöyle devam etti:

"15 Temmuz 2016’da ülkemiz yeni bir darbe girişimini bertaraf etti. Halk iradesine silahla el koymaya çalışan darbeciler Türkiye tarihinin en kanlı darbe girişimini gerçekleştirdiler ve yüzlerce yurttaşımızı katlettiler. 12 Eylül’ün yıldönümü vesilesiyle 15 Temmuz darbe girişimini bir kere daha lanetliyor ve yaşamını kaybedenleri anıyoruz.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra demokrasi ve hukuk ortak paydasında buluşmak ve darbe hukukuna kökten son vermek mümkün iken maalesef bu yol tercih edilmedi. Bombalanan parlamentonun rolünün artırılması gerekirken, parlamento devre dışı bırakıldı ve ülke Anayasayı askıya alan kanun hükmünde kararnamelerle yönetilmeye başlandı. Darbe püskürtüldü ancak demokrasi kazanmadı. Tersine hükümet Anayasayı askıya aldı.
Darbeyle ilgisi olmayan yüzlerce  kamu görevlisi , akademisyenler darbe/terör torbasına konularak işlerinden atıldı. Darbe/terör torbasına sığması mümkün olmayan yazar, gazeteci ve araştırmacılar tutuklandı. 11 bin öğretmen açığa alındı. Bu hak ihlallerinin arasına, halk iradesinin gasp edilmesi de eklendi. Belediyelere kayyum atandı. 15 Temmuz sonrasında olduğu gibi, bugün halk oylamasıyla seçilmiş belediye yönetimlerine kayyum atanması, darbeden başka bir anlama gelmemektedir. Çeşitli bahanelerle adeta darbe hükümleri yeniden işletilmektedir. Demokrasilerde hiç kimsenin kendini yargı yerine koyup, hüküm verip, infaz etme hakkı yoktur. Demokrasinin temelini oluşturan “hukukun üstünlüğü”, “kuvvetler ayrılığı”, “seçme ve seçilme hakkı”  açıkça ortadan kaldırılmıştır."

"KENDİLERİ MEZARDA FİKİRLERİ İKTİDARDA"
Artık gelinen noktada, Anayasa değişikliği ile yasama, yürütme ve yargı yetkileri cumhurbaşkanının elinde toplanmış, kuvvetler ayrılığı bitmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti tek adam iktidarına teslim edilmiştir. Demokrasinin olmazsa olmazı sayılan Meclis denetimi, bağımsız yargı, tarafsız medya ve sivil toplum katılımı ne yazık ki ortadan kaldırılmıştır.

Parlamentoyu kapatmak da, parlamentoyu bombalamak da, parlamentoyu işlevsizleştirmek de, yerel halk iradesi doğrultusunda oluşan belediyelerin yönetimine el koyarak kayyum atamak da, yalnızca darbecilere özgü yöntemlerdir. Darbeyle mücadele; darbeci yöntemleri meşru kılmaz.
12 Eylül darbesinin 41. yılında 12 Eylülcülerin kendileri mezarda, fikirleri iktidardadır.
Unutulmamalıdır ki, 12 Eylül Cuntasının ülke yönetimine el koyduğu dönemde idam edilenler bugün aramızda olmasa da, milyonlarca insanın kalbine gömülürken, Kenan Evren ve diğer cuntacılar halkın ve emekçilerin vicdanında yargılanmış, tarihin çöplüğünde yerlerini çoktan almışlardır!.
Biz bugün bu toprakların insanları olarak, özgürlük, eşitlik, demokrasi, barış ve kardeşlik mücadelemizi; mevcut siyasal iktidara karşı, toplumsal muhalefet içerisinde, demokrasi mücadelesi verenlerle yan yana, omuz omuza birlikte vermeye devam edeceğiz…." 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.