Yazı başlığı belki abartı gibi görülür? Hayır; Sapanca Gölü’nün dünyanın en kaliteli içme suyu kaynaklarından birisidir.

Doğayı yaratan, hayatı başlatan ilk nimet de SU’dur! Susuz, hiçbir canlı hayata gelemez ve yaşam olamaz! Onu da biliyoruz. Bunun için;

Yazının başlığı;“ Sakaryalıların hayati nimeti olan, İçme Suyumuz Sapanca Gölü yok oluyor. Timsah Gözyaşları dökmeyip, doğru neyse o yapılsın!” olmalı.

Sakarya, çağdaş plansız, paldır küldür ve eksikleri çok dev projeler yapmanın cezasını belki de en çok çeken bir İl oldu? İnanın bu konuda kitaplar yazılır.

Akçay Barajı Projesi işleyişe geçmedikçe o nedenle kaygılanırım. Son 1-1,5 yıldır,” Sakarya’nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak Akçay Barajı bitiyor.” denir.

“ Akçay Barajı bitti. Önümüzdeki aylarda su toplamaya başlanıyor. Serdivan Hızırilyas Ana tesisine Akçay Barajı’ndan su hattı da döşeniyor!” sözleri dinledik.

Ya sonra?

Akçay Barajı’na bir türlü yeterli su toplanmadı mı; hala doluyor, dolacak mı?

Ülke zaten her gün garip gündemlerle uyutulur gibi. Her konu devlet sırrı; her konu soruya, tartışmaya kapalı.

Ülkenin mal mülk hazinelerini sorsan; devlet sırrını ifşadan, vatan haini, fitneci, kışkırtıcı olmaktan suçlanabilirsin?

” Sakarya’da bu yılın en çok vergi ödeyen 100 kuruluşu-kişisi listesinde, neden bu kadar çok;‘ İsmini açıklamak istemeyen?” var. Hadi, merak eden, sorsun???

Bakın, sor(a)mazsan, kapı arkalarında pis bir merak-fitne-konuşulur. Sormaz, yazamaz, ilgilileri uyarmazsan neler olabiliyor?

Akçay Barajı için harbi görünen fitneciler, zamanla minibüslerde bile duyulur;

“ Akçay Barajı’nın yapıldığı bölgede yeteri kadar su toplama kaynağı yok! Su toplama hesapları hatalı! Onun için su toplama süresi uzadı; n’olur bilmem!

Baraj da, iyi su tutmuyor. Zemin etüdünde hatalar varmış? Beton kalitesinde sorun var gibi, bakıyorlar!” gibi halk masalları çıktı.

” Siz, İstanbul’a su taşınacak Melen Barajı ile Akçay Barajı’nı karıştırıyorsunuz galiba?” diye sormaya korkarsın. Ayağına sıkılır, burnuna kafa çakılabilir?

Hadi, 8-10 ay yetecek suyu nefis bir kar yağışı getirdi. “ Tüm barajlar, Sapanca Gölü çok iyi su topladı!” günlerine geldik. Artık Akçay devreye girsin mi?

Ama, şu SASKİ muamması da bitmeli! SASKİ Projeleri yüzünden bir dolu kişi, kuruluş ile başım derde girdi. SASKİ yanlışlarını yazmam yıllarca hiç sevilmedi.

Ülkede, yanlış İŞ’in, projenin, maliyetin, harcama israfının, gereğinin sorulamayacağı zamanlar.“ Sana ne ya; sen kendi dümenine bak!” günleri gibi?

“ Sakarya; 365 gün ve gece gündüz 24 saat, Türkiye’nin her yanına tırlarla su taşınan cennet. Kalite, vergi, iş güvenliği, doğa-çevre koruma denetimi var mı?”

Ve, benzeri sorular somak çok zor? Dere mecrası bile değiştirilse, sana ne Abi?

Timsah Gözyaşlarının zirvesi,” Sapanca Gölü kuruyor!” sözüdür işte?

Şu gün,” SASKİ, Soğucak Yaylası’ndaki Su Kaynağının satış ihalesini açıkladı!” haberini Sakaryalılar neye, nereye, kime (yorsun), sorsun?

Harika bir Kar yağdı. Harika diyorum, çünkü tepeler hala karla dolu. Düz de bile her yerde kar var. Bu ne demek?

Sakarya tam bir İçme Suyu Cenneti! Yaratılmış ve Size sunulmuş O nimetin Sapanca Gölü’ne-evimize- kadar ulaşmasını engelleyen her İŞ ve proje hatadır.

Yerel Medya- hemen hepsi- su konusunda görevini yapıyor. Yönetenler?

Hiç birimiz Timsah olamayız! Su Hayattır; Hayatı bitiren de cinayetlerdir!

Kalkalım koltuklarımızdan; Sapanca kıyısındaki İstanbuldere, Mahmudiye, Kurtköy, Yanık derelerinin GÖLE DOĞRU nasıl deli gibi aktığını görelim!

Göl’ün dört yanı yer üstünden, yer altından GÖLE DOĞRU gürül gürül!

“ SASKİ, Göl çevresini sürekli temiz ve açık tutuyor!” gibi, pembe tablolar çizenler de şunu gidip görsün;

Yüksek Hızlı Tren(?) ile 1.TEM’in iki yamacındaki, Göle akamayan su kanalları yüzde 100 akar hale getirilmeli. Getirebilir, Pislik çalılarla örtülmezse SU çok!

Son söz; Sakaryalı şunu bilsin! Sapanca Gölü, en kurak zamanlarda bile, bizi susuz bırakmayacak bereketli su kaynağıdır. Doğanın suyunun önü açılsın yeter!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.