İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, İlimizin 2022 Yılı ilk 6 aylık istihdam faaliyetlerini değerlendirdi. Sakarya’da Ocak-2020 ayında 64.608 olan kadın çalışan sayısı, Mayıs 2022 ayı itibariyle 14.460 kişilik artışla 79.068 kişi olduğuna yer verildi.

Büyükşehir’den sinek ve böcek istilasına müdahale Büyükşehir’den sinek ve böcek istilasına müdahale

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Mustafa Kutlu başkanlığında gerçekleştirildi. İlgili kamu, kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Kutlu, “Kapasite artışları ve yeni işyeri açılışları nedeniyle, işverenlerimizin İŞKUR üzerinden kadın işgücüne talepleri artmış durumdadır. İşverenlerimizden İŞKUR’a 2022 yılının ilk altı ayında 25.114 kişilik işgücü talebi alınmış, yine bu dönemde 15.153 kişi de işe yerleştirilmiş durumdadır. Dolayısıyla, işverenlerimizden alınan işgücü taleplerinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla %35’lik ve işe yerleştirme sayısında da % 59 luk artıştan memnuniyet duyulmuştur. Ayrıca, İŞKUR’un kurs ve programlarından yararlanarak iş ve meslek sahibi olan kişi sayısı da 2.478 olarak gerçekleşmiştir.

14 BİN KİŞİ ARTTI
Diğer taraftan, SGK kayıtlarına göre’ de Covid-19 salgını öncesi Ocak-2020 ayında 64.608 olan kadın çalışan sayısı, Mayıs 2022 ayı itibariyle 14.460 kişilik artışla 79.068 kişi olmuş durumdadır. İlimiz her geçen gün yükselen sanayisiyle kadınların işgücüne ihtiyaç duymaktadır” değerlendirmesinde bulundu. Toplantıda yapılan değerlendirmelerde, kadınların emeklilikte en çok ihtiyaç duydukları doğum borçlanmasından yararlanabilmeleri için, doğumdan önce çalışma veya sigorta başlangıcının olması gerektiği belirtildi.

STAJ ARACILIĞINA BAŞLADI
Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya da toplantıda yaptığı değerlendirmede, “İŞKUR işyerlerinde staj yapacak öğrencilere de staj aracılığa başladı. İŞKUR olarak bu süreçte öğrencilere destek olmak, talep ve beklentilerine uygun işyerlerinin bulunmasına yardımcı olmak için staj yapılacak işyerinin bulunmasına da aracılık faaliyetine başlamış bulunuyoruz. İşverenlerimiz stajyer taleplerini İŞKUR’ un https://staj.iskur.gov.tr linkinden kuruma iletebilecekler ve yine staj yapacak öğrencilerimizde söz konusu linkten kendilerine uygun işyerlerine başvuru yapabileceklerdir. Özellikle mesleki ve teknik eğitime de destek olacağını düşündüğümüz bu uygulamanın, orta ve yükseköğretimdeki öğrencilerimize ve işverenlerimize hayırlı olmasını dilerim” ifadesinde bulundu. Bunun yanında işgücü piyasası değerlendirmeleri sonucu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verildi. Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.