Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 8 Haziran’da başlayacak olan bu düzenleme, elektrikli araçlar da dahil olmak üzere tüm yakıt türlerindeki binek araçları için yüzde 40 oranında bir gümrük vergisi uygulanmasını öngörüyor. En düşük gümrük vergisinin 7 bin dolar olarak belirlendiği bu yeni kararla birlikte, yerli üretimin desteklenmesi amaçlanıyor.

Altuğ’un açıklamasına göre, Çinli otomobil firmaları, Türkiye pazarını kaybetmemek adına yatırım taleplerinde bulunuyor. Altuğ, "Bu yeni vergi düzenlemesi, yerli üretimi teşvik etmek için atılmış önemli bir adımdır. Çinli markalar, Sakarya’ya yatırım yapmayı talep ediyorlar çünkü Sakarya otomotiv sektöründe bilinen başarısıyla ön plana çıkmaktadır," dedi.

Sakarya, sahip olduğu üretim kabiliyeti, nitelikli iş gücü, lojistik avantajlar ve Karasu Limanı sayesinde Türkiye’nin Karadeniz üzerinden dünyaya açılan önemlide bir kapı konumunda. Akgün Altuğ, Sakarya’nın otomotiv sektöründeki köklü geçmişinin, Çinli firmalar için güvenilir bir referans olduğunu ve ilimize yapılacak olan yatırımların hem şehrimiz hem de yatırımcılar için önemli fırsatlar sunacağını vurguladı.

Editör: Hüsameddin Acar