Geçen hafta Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarını incelemiştik. Bu hafta da kişisel özel sağlık sigortalarına bakalım.

Özel sağlık sigortası herhangi bir hastalık durumunda bunun giderilmesi ve sağlığın yeniden sağlanması için gereken mali yükü üstlenmek amacını taşıyan bir sigorta türüdür. Öngörülemeyen sağlık harcamaları ile gelir kaybını önlemeye çalışan özel sağlık sigortaları sosyal güvenlik  sisteminin dolduramadığı boşlukları da tamamlamaya çalışmaktadır.

Özel sağlık sigortalarının amacı, kişilerin sigorta başlangıç tarihinden sonra meydana gelebilecek riskleri teminat altına almaktadır. Kişilerin sigorta başlangıç tarihinden önce meydana gelmiş bulunan birtakım hastalıkları varsa bu durum teminat dışı bırakılmaktadır. Bireylerin tamamen sağlıklı olarak sigorta sistemine girmeleri beklenmemekte ya da sağlık sigortası yalnızca tamamen sağlıklı insanlara pazarlanmamaktadır. Bireyleri, yüksek tedavi gideri getirmeyeceği öngörülen kabul edilebilir hastalık ve şikâyetleri ile sigortalamak da mümkün olabilmektedir. Bireyler belirli rahatsızlık ve şikâyetlerini sigorta şirketine beyan etmekte, bu sağlık beyanında belirtilen ve büyük risk getirmediği düşünülen bazı mevcut hastalıklar için hiç bir kısıtlayıcı koşul konulmamakta, risk getireceği öngörülen bazı hastalıklar için, hastalığın tedavisinin sigorta şirketine getireceği mali yüke göre, standart prime ek olarak ayrıca prim alınmaktadır. Dolayısıyla, özel sağlık sigortasının verdiği güvenceler sadece sigortalandıktan sonra ortaya çıkan risklerle sınırlı kalmamaktadır. Riskin gerçekleşmesi durumunda sigortanın görevi sigortalının sigortalamadan önceki haline(sağlığına) kavuşmasını sağlamaktır.

Özel sağlık sigortalarının teminat yapısı.

Sağlık sigortaları genel ve özel şartların bütününden oluşur. Genel şartlar bütün şirketlerin uymak zorunda olduğu kurallardır. Özel şartlar ise şirketlerin Türk Ticaret Kanunu’na aykırı olmamak kaydı ile belirlediği teminatlardır. Türk Ticaret Kanununun 1513. maddesinde sağlık sigortası teminatları ile ilgili şu hükümler yer almaktadır;

(1) Sağlık sigortası ile sigortacı;

 a) Hastalık sonucu gerekli hâle gelen ilaç dâhil, her türlü tıbbi bakım, gebelik ve doğum, hastalıkların erken tanısına yönelik, ayaktaki incelemeler de içinde olmak üzere, sözleşmede kararlaştırılan giderleri,

 b) Tedavinin tıbben yatarak yapılmasının gerekli olduğu durumlarda günlük hastane giderleri,

c) Sigortalının, hastalık sonucu çalışamaması nedeniyle elde edemediği kazançlar için kararlaştırılan günlük iş görememe parası,

 d) Sigortalı, bakıma ihtiyaç duyar duruma geldiği takdirde, bakım nedeniyle doğan giderler veya kararlaştırılan gündelik bakım parası, için teminat verir.

 (2) Teminat, aksi kararlaştırılmamışsa, birinci fıkradaki tutarların tümünü kapsar.

Ayakta  tedavi teminatları .Bu teminat, genellikle tek olarak satılmayıp hastane tedavisi teminatına ek olarak sunulmaktadır. Hastane tedavisi teminatının ameliyat ve hastanede tıbbi tedavi giderleri gibi yüksek maliyetler yerine hekim muayenesi gideri, reçeteli ilaç bedeli gibi daha küçük riskleri kapsamaktadır.Ayakta tedavi teminatının kapsamı şu şekilde sıralanabilir.

- Doktor muayene giderleri teminatı,

- İlaç giderleri teminatı,

- Tanı birimleri giderleri teminatı,

- Tahlil-röntgen giderleri teminatı,

- Rutin kontrol ve diagnostik giderleri teminatı,

- Diğer teminatları.

Yatarak tedavi teminatları.

Sigortalının tıbbi açıdan hastanede yatmasını veya acil hastane hizmetlerinden ya da hastanede yatmasını gerektirmeyen ancak hastanede yapılması gereken gündüz hastane hizmetlerini kapsamaktadır.Cerrahi bir müdahale olsun veya olmasın yatılı tedavilerde; hastane yatak-yemek, refakatçi, operatör doktor ücreti, asistan doktor ücreti, anestezist, ameliyathane masrafları, sarf edilen tıbbi malzeme giderleri ve kullanılan ilaç giderleri poliçe limitleri dâhilinde karşılanır. Yatarak tedavi teminatının kapsamı alt başlıklar halinde şu şekilde sıralanabilir

- Ameliyat giderleri teminatı

, - Oda-yemek giderleri teminatı,

- Refakatçi giderleri teminatı,

- İlaç giderleri (yatarak) teminatı,

- Tanı giderleri (yatarak) teminatı,

- Yoğun bakım giderleri teminatı,

- Hastane tedavi giderleri teminatı,

-Ambulans giderleri teminatı, 

- Doğum giderleri teminatı,

- Küçük müdahale giderleri teminatı,

- Doktor takibi giderleri teminatı.

Yurdışı teminatı.

Teminat kurallar dahilinde yurt içinde geçerli olmaktadır. Ayrıca, karşılıklı anlaşma ve prim ödenmesi ile teminatın yurt dışına açılması sağlanabilir.

Sağlıcakla kalın,

Hasan Korkmaz

Elitler Sigorta

elitlersigorta@elitlersigorta.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arda Can 2021-04-29 18:35:22

Konu süper. Bilgilendirme çok iyi olmuş.