İl Ormanı’ndan haberiniz var mı?

Adapazarıʼna sadece 12 kilometre uzaklıkta bulunan Arifiye İl Ormanıʼna son yıllarda hiç gitmediyseniz, ilk ziyaretinizde çok şaşıracak, sessiz sedasız yaşanan değişime inanamayacaksınız.

İl Ormanı’ndan haberiniz var mı?

Adapazarıʼna sadece 12 kilometre uzaklıkta bulunan Arifiye İl Ormanıʼna son yıllarda hiç gitmediyseniz, ilk ziyaretinizde çok şaşıracak, sessiz sedasız yaşanan değişime inanamayacaksınız.

Bizimsakarya.com.tr
Bizimsakarya.com.tr
31 Ağustos 2020 Pazartesi 10:42
İl Ormanı’ndan haberiniz var mı?

Röportaj: Erol AFŞAR Fotoğraflar: H. Zafer PARER

Uzaklardan bir dostum, sizin oralarda bir İl Ormanı varmış, hanım internetten baktı beğendi, tavsiye eder misinʼ diye sorunca duraksadım. Beynimden neden İl Ormanı, nerede kalacak, Sakaryaʼda görülecek, gezilecek, kalınacak yer mi bitti soruları akıp giderken dostum hayırdır, zor yerden mi sorduk, yıllardır oradasın hiç mi gitmedin dedi kahkahalar eşliğinde.

Görmediğim değil, yıllardır gitmediğim ve ben de hiç de iyi intiba bırakmayan bir yer İl Ormanı. Alkolün, fuhşun ve rahmetli amcaoğlu Kab Ruhi dahil cinayetlerin mekanı olarak hafızama kazınmış bir yer. Bunları anlattım, tasvip ve tavsiye etmiyorum dedim. Dostum, bizim internette gördüklerimiz yalan mı yani deyince, daha sonra haberleşeceğimizi söyleyerek internet üzerinden araştırmaya giriştim. Doğruydu..

PİSLİKTEN ARINDIRILMIŞ

İl Ormanı özelleştirilmiş, o işletmecisi sayesinde her türlü pislikten arındırılmış, piknik, kamp yapılabilir, kahvaltı ve yemek yenilebilir, ihtiyaç halinde bungalov evlerde kalınabilir hale getirilmişti. Duramadım, atladım gittim, hem yerinde görme hem de işletmecisiyle tanışma fırsatı buldum. Yetmedi, uzaktan ahkam kesmenin ve suizanda bulunmanın yüklediği günahtan arınabilmek ve helallik alabilmek için de en azından bir röportajla mekanı ve işletmecisini tanıtmayı üzerime farz bildim.

Önce bilmeyenler ve görmeyenler için teknik detaylarını vereyim... Detaylar resmi internet sitelerinden; Sapanca ve Arifiye İlçeleri hudutları içerisinde yer alan 1.030 dekarlık saha, önceden B tipi mesire alanı statüsündeyken 2015 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Tabiat Parkı olarak tescil edilmiş. Sakarya iline 12 Km, Sapanca ilçesine ise 4 Km uzaklıkta. Ankaraʼya 320 km, İstanbulʼa 140 km... Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı'nda günübirlik konaklama, piknik, organizasyon, eğlence, yürüyüş ve dinlenme alanları mevcut.

Sapanca Gölünün eşsiz manzarası sahaya ayrı bir değer katarken çevre il ve ilçelerden gelen bir çok vatandaşın dinlenme ve rekreasyon ihtiyaçlarını karşılıyor. Önceleri, halkın ancak piknik mevsiminde itibar ettiği, arta kalan çöplerden dolayı bir gidenin bir daha gitmediği, her tarafını çöpün götürdüğü, girip çıkanın belli olmadığı, denetim ve güvenliğin sağlanmadığı Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, özelleştirilmesiyle birlikte 4 mevsim aktif hizmet veren gitmeye görmeye değer bir mekan haline getirilmiş. Teknik ayrıntılarına gelirsek; Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı'nda günün 24 saati kameralarla izleniyor sürekli devriye gezen güvenlik ekiplerince denetleniyor. Orman içerisinde market, cafe, restoran ve piknik alanları yakınlarında mescit, abdesthane, lavabo ve emzirme odaları her türlü ihtiyacı gidermek üzerine planlanmış. Piknik, kamp, restoran ve otel ihtiyaçlarının yanı sıra kültürel, sosyal ve sportif organizasyonlar için de hizmet veriyor. Sakarya İl Ormanında Tabiat Parkı, her türlü grup etkinliklerinizi, dernek organizasyonlarınızı, kamp, izcilik vesaire gerçekleştirebiliyorsunuz. Hele bu salgın döneminde kır düğünleri, nişan, kına türü organizasyonlarınız için bulunmaz fırsat. Bir de dilediğiniz kostümler ile mutlu anlarınızı tabiatın içinden fotoğraflayıp ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Bölgesel veya Yöresel derneklerin toplanma kaynaşma ve tanışma amaçlı üye veya hemşeri buluşmaları türü organizasyonlar için de uygun. Sakarya İl Ormanı Tabiat parkı içinde kendinize ait veya işletmeden kiralamak suretiyle bisiklet turu atabilir ve ATV ile tüm ormanı gezebilirsiniz. Ayrıca at ve eşek turu atabilir, cesaretiniz yoksa da sadece fotoğraf çektirme amaçlı kullanabilirsiniz.

SAKARYA OKÇULUK ALANLARI

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, okçuluk sporuyla ilgilenenler için de doğal bir spor ve atış alanı imkanı sunuyor. Ayrıca cafe, restoran ve market ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, arzu ederseniz geceyi de Bungalov evlerde geçirebilirsiniz. Sapanca Gölü manzaralı cafede soğuk ve sıcak içeceklerin yanı sıra, semaver, Türk kahvesi, zengin sabah kahvaltısı ve nargile keyfi de sizi bekliyor..

MARKET

Sakarya'da yeşilliklerle kaplı tabiat parkımızın marketi, etkinliğiniz, konaklamanız ve pikniğiniz boyunca tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde hizmetinizde, ancak baştan söyleyeyim alkol ve sigara bulmanız mümkün değil. Çünkü işletmecisi tam anlamıyla bir Yeşilaycı. Bunu sohbetimizde değerlendireceğiz ama not düşmeden geçmeyeyim; Bir zamanlar alkolikleriyle anılan bu ormanın, Yeşilaycı bir işletmeciye düşmesi, yılların intikamı gibi geldi bana...

GELELİM GECELEME OLAYINA...

Eğer çadır düşkünü değilseniz, yıldızlı otel mesabesinde bungalov evler var. Ev deyip geçmeyin önünde kamelyaları ve barbeküleriyle adeta bir piknik ve çocuklar için ortak oyun alanı. Çocuk demişken, son zamanların modası, çocuk ve gençler için yüksek güvenlikli macera park hizmetinizde... Çok özel çam ağaçlarından yapılmış bungalovların içine girdiğiniz an çam ağacına özel o reçine kokusu ciğerlerinize kadar işliyor. Özgün mimari yapısı ve ahşabın kattığı sıcak görünümü ile bungalovlar ikişer kişilik birleşik veya ayrı yataklarıyla iki geniş oda, salon, Amerikan mutfak ve banyosuyla hizmet veriyor. Adapazarı İl Ormanı Tabiat Parkı malumunuz, her mevsimin ayrı bir güzelliği ile 4 mevsim konaklamaya uygun. Merak etmeyin, doğal olarak dağ başında ama teknoloji olarak medeniyetin ortasındasınız. Çünkü kablosuz internet ve bol seçenekli televizyon kanalları mevcut. İşletmecisi Yeşilaycı olduğu kadar müthiş bir doğasever aynı zamanda. Mevcudu değerlendirmek ve korumakla kalmıyor, üstüne de koyuyor. Doğayı seviyor, doğaya zarar vermeden insanların Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkından faydalanabilmesi için bütün imkanları zorluyor.

Ziyaretçi Yorumları

Sapanca'ya tepeden bak

Piknik, yürüyüş, bisiklet aktiviteleri için şahane ortam. Çok engebeli olduğu için düz yer sevenlere tavsiye etmem.

Orman Park

Sakarya Orman Park Sakarya'nın muhteşem doğa manzarasıyla bütünleştiği yer. Burada arkadaşlarımla çok keyifli vakit geçirdim. Eğer bir gün yolunuz Sakaryaʼya düşerse mutlaka buraya uğrayın derim.

Sakaryadaysanız, bir de araba varsa mutlaka gidilmeli Ağaçların içinde harika bir tabiat parkı.

Her tarafta piknik masaları, kullanacağınız su ayarlanmış. Kuzeye baktığınızda sapanca gölü. Hele bir de hafta içi giderseniz sakin mi sakin. (Hafta sonu kalabalık olabiliyor). Kamp yapmak isteyenler için ulaşımı kolay, su, tuvalet ve elektrik imkanı olan bir yer. Çadırlar için ayrı bir yer var ve burası girişte bir tepe. Bu yüzden yol görünmese bile anayoldan da işletme girişinin yolundan da çok fazla ses geliyor. Kamp için ayrılan yer küçük ama güvenli. Bu sebeple eşyalarınızı bırakıp tabiat parkının geri kalanını keşfetmek için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ormanın içinde yollar var, çevresi tellerle kapatıldığı için yollardan çok uzaklaşamıyorsunuz.

Doğa ile iç içe

Eskiden sarhoş mekanı iken yeni işletmecisiyle birlikte çok değişti. Ailecek rahatça gidip piknik yapabileceğiniz doğal bir orman. Otomobil girişi 12 tl. İçeride camisi var, wc leri var ihtiyaç giderebilirsiniz.

Güzel bir Orman

Doğayı ormanı sevenler için güzel bir orman, yemyeşil. Göl manzarası da çok güzel. Piknik mangal yapmaya çok uygun. Kamelyaları mangal yerleri mevcut. Öğleden sonra kalabalık oluyor. Sabahtan yürüyüş ve bisiklet için güzel. Çocuklar için parklar var. Özellikle macera parkuru güzel.

Süper bir Orman

Buraya her sonbahar başlangıcında mutlaka geliriz. Benzerlerini, Avrupa'da görebileceğiniz kalitede olduğunu söyleyebilirim. Bakımı ve temizliği gayet başarılı. Yürüyüş parkurları her yaştan insana uygun. Küçük çocuklar için bir sürü oyun parkı mevcut. Mangal yakmak için çok güzel ve korunaklı yerler inşa etmişler. Piknik masaları bol ve çok çeşitli yerlerde mevcut. Anlayanlar için mantar toplamak mümkün. Mutlaka gidip görün çok seveceksiniz...

Huzur, oksijen deposu

İstanbulʼdan kaçıp uzaklaşmak için en yakın kaçılacak yer diye düşünüyorum. Hem piknik hem yürüyüş için tercih edilecek bir mekan. Ben eşimle gittim çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir mekan. Mangal için yerler yapılmış. Tuvalet mevcut. Ormanın içinde 1 adet mekan ve 1 adet büfede var .Mangal bittikten sonra közün dökülmesi içinde çelikten kovalar yapmışlar, doğayı korumak ve orman yangınları önlemek için. Gerçekten çok başarılı olmuş

Kafa Dinlenecek Yer

Sapanca'da orman içerisinde gayet sakin bir ortamda kafa dinlemek isteyenler için birebir bir. İçeride alkol kullanımı yasak. Mangal yapmak için epeyce seçenek mevcut. İsterseniz konaklamak isterseniz de günübirlik gezmek için uygun bir ortam. Konaklamak istediğiniz yerin yakınlarında bir atış poligonu var kullanmak için lisansınız olmazı gerek. (Not: İsimler gizlenmiştir)

YARIN: İŞLETMECİ SEYFİ YILMAZ: ORMANDAN KAÇAK OLARAK BİR DAL BİLE KESEMEZLER

Son Güncelleme: 01.09.2020 11:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğasever 2020-09-02 10:18:25

Harikulade güzel e samimi bir ortam gün geçtikçe güzelleşiyor