Kastamonu’da özel bireyler, KPSS soru kitapçıklarının sayfalarını dönüştürerek çeşitli ev, gece lambası, maket, kalemlik gibi ürünler yaptı.

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Kastamonu Halk Eğitimi Merkezi, Kadıdağı Halk Eğitimi Merkezi ve Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü tarafından kursiyerin hazırladıkları el emeği ürünler açılan sergide beğeniye sunuldu. Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri çerçevesinde Cumhuriyet Meydanında açılan sergide, Kastamonu Kadıdağı Halk Eğitim Merkezinde eğitim gören özel bireyler tarafından, KPSS soru kitapçıklarının sayfaları başta olmak üzere ilaç kağıtları ve atık materyallerden yapılan ev, gece lambası, maket gibi ürünler davetlilerden yoğun ilgi gördü.

Sergide konuşan Kastamonu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar Dolapcı, “Haziran ayının ilk haftası yaygın eğitimin temel anlamda halkımıza, milletimize ve talep karlarına tanıtılması amacıyla sosyal etkinlikler yönetmeliğinde Hayat Boyu Öğrenme Haftası olarak değerlendirilmesi öngörülmüştür. Hayat Boyu Öğrenme, öyle bir durum ki insanlarımızın öğrenme ihtiyaçlarını beşikten mezara kadar sürdürdükleri kendilerini değerli hissettikçe bir şeyler üretip topluma katkıda bulundukça değerlerini artırdığını hissettirdikçe mutlu olduklarını düşünerek hayatın her aşamasında öğrenmeyi devam ettiren, bu mutluluğa sürekli katkıda bulunmayı hedefleyen bir birimdir. Biz bu konuda mutlu insanlar ve mutlu bireyler üreten ve topluma değişik katkılarıyla faydalı olan insanlar geliştirmede yani tüm şehirleri ve insanlığı imar etmede önemli bir kurum olarak görüyoruz. Hayat Boyu Öğrenme adına hem milli kültürümüzü hem de ilimizin temel değerlerini ortaya çıkarttığımız insanlarımıza bunları öğretirken hem ailelerine, hem de aile bütçelerine minimize katkılar sundukları, değişik eserleri ortaya çıkardıkları bir yıl sonunda güzel şeylerin üretildiği bir sergide buluşuyoruz. Bu görsel şöleni, bu sanat şölenini izlemek, hepimiz için onur vesilesi olacaktır” dedi.

“KPSS soru kitapçıklarının kağıtlarından ev, gece lambası gibi ürünler yaptık”

Kastamonu Kadıdağı Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Meral Menteş ise, “Yaptığımız ürünlerde artık materyalleri değerlendirdik. KPSS kitaplarındaki soru bankasındaki kağıtlardan bebekler yaptık. Artık materyallerden ve şuruplardan da gece lambaları ya da evler yaptık. Elimizdeki artık materyalleri değerlendirerek bunlardan çeşitli ürünler yaptık” diye konuştu.

Kastamonu Kadıdağı Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Sakine Sönmez de, “Özel bireylerimiz ve velilerimizin destekleriyle sergimizi hazırladık. Geri dönüşüm amaçlı ilaç kutularından, kozalaklardan, gazeteleri katlayarak yaptığımız ve dedelerimizin ninelerimizin zamanlarından kalan lambalarımızı değerlendirdik. Çok mutluyuz. Gaz lambalarımızı çeşitli nakış işlemeleriyle değerlendirdik. Özel bireylerimizin destekleri ve yardımlarıyla bu ürünleri yaptık” şeklinde konuştu.

8’inci sınıf öğrencisi Tuana Sönmez ise, “Sergi çok güzel, geri dönüştürülebilir eşyaların kullanılarak bu ürünlerin yapılması beni mutlu etti. Ben çok beğendim, bence çok güzel olmuş” ifadelerini kullandı.

Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler, stantları gezerek ürünler hakkında bilgiler aldı.

Kaynak: iha