Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ‘İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ çerçevesinde farkındalık eğitimi verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Sürdürülebilir Tarımsal Üretim Tekniklerinin Yaygınlaştırılması Projesi’nin alt projesi olarak Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ‘İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ çerçevesinde ‘Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları’ konularında bilgilendirme toplantıları yapıldı. Reşat Benli İlkokulu ve Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitim toplantılarında, Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları ile üretilen ürünleri alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği anlatıldı ve bu tür ürünlerin üzerinde bulunması gereken logolar tanıtıldı. Öğrencilere, üzerinde Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları logolarının bulunduğu kalem kutuları; halk eğitim merkezi kursiyerlerine ise bez alışveriş çantaları dağıtılarak logo farkındalığı oluşturulmaya çalışıldı.

Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları logolarını taşıyan ürünler insan sağlığına zararlı kalıntılar içermediği belirtilirken, bu üretim teknikleri uygulanırken üreticinin kendisinin, çalışanlarının refah, sağlık ve güvenliği sağlanmakta ve aynı zamanda çevre korunarak, kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayacak tedbirler alındığı ifade edildi.

Kaynak: iha