Mutlu yaşam söyleşilerine konuk olan 2000 yılı Türkiye güzeli ve aynı zamanda dünya 3.’sü olan Yüksel Ak, güzellik sırrının doğallık olduğunu söylerken, Op. Dr. Pınar Tuğçe Özer de, kadınların mutlaka yılda bir kez Smear Testi yaptırması gerektiğini vurguladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Point Hastanesinde düzenlenen ve moderatörlüğünü influencer Simay Özyiğit’in yaptığı mutlu yaşam söyleşilerinin haziran ayı konukları, 2000 yılı Türkiye güzeli ve aynı zamanda dünya 3.’sü olan Yüksel Ak ve İEÜ Medical Point Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Op. Dr. Pınar Tuğçe Özer oldu. Kadın sağlığının konuşulduğu söyleşide ünlü manken Yüksel Ak, güzellik sırlarını da paylaştı.

İEÜ Medical Point Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimi Op. Dr. Pınar Tuğçe Özer, kadın sağlığı üzerine bilgiler paylaştı. Op. Dr. Özer, her kadının mutlaka rahim ağzı kanseri, rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerin ve enfeksiyonların belirlenmesi için Smear Testi yaptırması gerektiğini dile getirdi. Op. Dr. Özer, “Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanserine dikkat çekmek gerekiyor. Kadınların ilk ilişkiye girdikten sonra ilk 3 yıl içerisinde mutlaka Smear Testi (Simir testi) yaptırmasını öneriyorum. Rahim ağzı ve yumurtalıklar mutlaka yılda bir jinekolojik bir kontrolden geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

Rahim ağzı kanserinin en yaygın nedeninin HPV virüsü olduğunu ve kadınların mutlaka HPV aşısı yaptırması gerektiğine de vurgu yapan Op. Dr. Özer, “Dünyada en yaygın görülen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanseri, erken teşhis edilip aşı olunmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden biz kadınlara mutlaka tetkiklerin yapılmasını ve sonrasında HPV aşısının yapılmasını öneriyoruz. Bu aşı sadece kadınların değil erkeklerin de mutlaka bu virüsten korunması için yapılması gereken bir aşı” dedi.

"Estetiğe karşı değilim, ufak dokunuşlar yüzüme yaptırıyorum"

Hayatını İzmir’de sürdürdüğünü söyleyen Yüksel Ak, kişinin mutlu olmasının dış güzelliğine yansıdığını dile getirdi. Beslenme alışkanlıklarında da bahseden Ak, “Bir kadın mutluysa bu dışına da yansıyor. Estetiğe karşı değilim, ufak dokunuşlar yüzüme yaptırıyorum; ama çok abartmıyorum, her zaman doğallıktan yanayım. Başka birine dönüşmek istemiyorum. Herkeste aynı kalıp var sanki, kimsenin bir özelliği kalmamış gibi hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Ak, şöyle devam etti:

“İlk doğumumu 28 yaşında yaptım. 12 kilo aldım. Hamileyken canım ne istiyorsa yedim. İlk oğlumu 19 ay ikincisini 13 ay emzirdim. Emzirme dönemi sonrası geri döndüm. Kendime çok dikkat ediyorum. Özellikle 40 yaşımdan sonra tüm kontrollerimi yaptırmaya özen gösteriyorum.”

Kaynak: iha