Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilmek, eğitim sürecinde yaşanan engelleri ortadan kaldırmak, üniversitelerde engelsiz bir yaşam alanı oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen 2024 Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Töreni’nde Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) 20 bayrak alarak, üniversiteler arasında en çok bayrak kazanan 2. Üniversite oldu.

2023 yılında 5 bayrakla 15. sırada yer alan Necmettin Erbakan Üniversitesi, 2024 yılında ise 112 üniversiteden toplam bin 709 başvuru arasından Engelsiz Üniversite Bayrakları kategorisinde 20 bayrak alarak Türkiye 2’ncisi oldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Mekanda Erişilebilirlik Kategorisinde (Turuncu Bayrak) 16, Eğitimde Erişilebilirlik Kategorisinde (Yeşil Bayrak) 3 ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik Kategorisinde 1 bayrak alarak, önemli bir başarıya imza attı. 2024 Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni’nde konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye’deki yükseköğretim sisteminde öğrenci sayısının 7 milyonu aştığını, bu öğrencilerden yaklaşık 58 bininin farklı engel düzeylerine sahip olduğunu belirtti.

“Tüm öğrencilerimizin yükseköğretime erişimini önemsiyoruz”

Engelli öğrencilerin eğitim ve öğretimin yanında sosyal ve kültürel faaliyetlere de katılımına destek olmak üzere gerekli uyarlama, altyapı ve donanımların sağlanması ve üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasının teşvik edilmesi amacıyla Engelsiz Üniversite Ödülleri verdiklerini belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu ödüller vesilesiyle engelli bireylerin yükseköğretime tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak gayesiyle yükseköğretim kurumlarımız tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da ayrıca bizleri mutlu ediyor. Yükseköğretim Kurulu olarak tüm öğrencilerimizin yükseköğretime erişimini önemsiyor, engelli öğrencilere engelsiz bir eğitim ve öğretim ortamı sunmak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımlarını sağlamak için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Üniversitelerimiz bünyelerinde koordinatörlükler kurarak yıl içerisinde erişilebilirliğe önem veren çalışmalar yürütüyorlar. Geldiğimiz noktada mekân erişilebilirliği konusunda pek çok üniversitede önemli gelişmeler kaydedilmiş olmakla birlikte eğitimin ve program içeriklerinin farklı engel grubundaki öğrenciler için erişilebilir olması için daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor” dedi.

2024 Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Töreni’nde YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu’ya ödül takdim edildi. 2024 Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Program Nişanı Töreni’ne,YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Prof. Dr. Hakan Sarı, üniversite rektörleri ve engelli öğrenciler katıldı.

Kaynak: iha